Kateřina Škárková z Blanska má malého syna. Od září musí nastoupit zpátky do zaměstnání, jinak přijde o místo a nebude mít z čeho platit hypotéku. Škárková neuspěla ani s několika žádostmi o umístění syna do školky v Blansku. Proto bude muset platit soukromé hlídání za tři a půl tisíce měsíčně. „Syna do školky nevzali pro nedostatek míst. Zaplatíme si tedy soukromé hlídání v blanenském Všudybýlkovi, což je podstatně dražší než v běžné školce. I soukromé školky už ale mají většinou plno, podávala jsem žádost rok dopředu," řekla Škárková.

Stejná nebo podobná situace se týká téměř poloviny rodin v Blansku, které se snažily dostat své děti do tamních školek a neuspěly. Nyní je kapacita všech veřejných mateřských škol ve městě šest set dvacet devět míst. Zájemců o umístění dítěte do zařízení předškolního vzdělávání je v letošním roce tři sta sedmdesát jedna, zatímco volných míst je sto devadesát devět. Vedení města se to rozhodlo řešit a investovat do otevření další třídy pro dvacet pět dětí. Od září tak bude v blanenských školkách šest set padesát čtyři dětí.

Novou třídu pro předškoláky otevřou Blanenští v prostorách budovy v Dolní Lhotě, která v současné době slouží jako odloučené pracovitě Základní školy a mateřské školy Blansko Salmova. V minulosti prostor sloužil jako dvoutřídka. Závěrem devadesátých let však byla budova přestavěna na školní družinu a částečně na školní jídelnu.

Silné ročníky

Nyní se tedy navrátí k původnímu účelu. „Město Blansko je v současné chvíli připraveno uvolnit na rekonstrukci až milion a půl. Rádi bychom opravili tamní prostory tak, aby mohla být třída v plném provozu letos v září, ale bude záviset na průběhu stavebních oprav," řekla vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Městského úřadu Blansko Petra Skotáková.

Vyhlídky do budoucna jsou pro rodiče podle vedení města optimističtější. „V současné době je dětí hodně, ale podle statistik by měla jít křivka v následujících letech směrem dolů," sdělil starosta Blanska Lubomír Toufar.

Nejvyšší počet narozených dětí Blanenští zaznamenali od září 2008 do srpna 2009, kdy na území Blanska evidovali dvě stě třicet šest novorozenců. Zatím poslední údaj z období září 2011 až srpen 2012 je dvě stě deset narozených dětí. „Do školek nyní dochází tyto silné ročníky, proto bude důležité překlenout populační nárůst. Pak se domnívám, že se nabídka a poptávka bude vyrovnávat," upřesnila Skotáková.

Poněkud příznivější situace je v Adamově. K zápisu se na letošní rok přihlásilo osmdesát dětí, z nichž třicet dva bylo přijato. Od prvního září se navýší kapacita školky o dvacet míst, takže v letošním školním roce pojme školka dvaapadesát nových dětí. „Z osmdesáti podaných žádostí však devatenáct dětí nesplnilo požadovaná kritéria a čtyři místa se nám uvolnila, takže v podstatě neuspokojíme pět rodin," řekla ředitelka Základní školy a mateřské školy Adamov Jana Burianová.

Nejlépe jsou na tom Boskovičtí. Na příští školní rok obdrželi sto sedmdesát osm žádostí, z nichž sto dvacet tři vyřídili kladně. Zbylých pětapadesát odmítnutých dětí nesplnilo podmínky zápisu. Jde o děti, které nemají trvalý pobyt ve městě nebo nedovršily věk tří let.

Řešením pro rodiny může být například odvolání, soukromé hlídání nebo soukromé školky. Za ty si však rodiče připlatí v řádu několika tisíců korun.

KRISTÝNA ŽIVNÁ