VÁŽENÍ ČTENÁŘÍ, DISKUTUJTE K TÉMA DOLE POD ČLÁNKEM

Když se rodiče tříleté Vilmy Konečné z Boskovic rozhodovali, do které ze tří oddělení Mateřské školy Boskovice holčičku umístí, navštívili každou z budov. „Chceme, aby Vilma navštěvovala boskovickou školku. Obešli jsme s ní proto všechny tři školky v Boskovicích a podle toho, kde se nám jevila Nejspokojenější, jsme se pro jedno z míst rozhodli,“ sdělil její otec Jaroslav Konečný.

Malou Vilmu, stejně jako ostatní malé děti z Blanenska, zanedlouho čeká zápis do mateřské školy. „Určitě se nám jeví jako nejdůležitější vnitřní atmosféra školy,“ dodal otec.

Právě v těchto dnech se připravují jednotlivé mateřské školy v regionu na zápisy nováčků. „Už víme, že v mateřské škole Lidická budeme mít zápis jedenáctého května. O den později mohou rodiče přijít zapsat své ratolesti do školy Na Dolech a na třináctého května plánujeme zápis do mateřské školy v ulici Bílkova,“ uvedla za Mateřskou školu Boskovice Miroslava Sedláková.

Stejně jako v minulých letech bude i letos ve školkách nával. Velký zájem o umístění dětí u zápisů očekávají i v boskovických školkách. „Všechny tři budovy máme stoprocentně naplněné. Například na Lidické ulici jsme loni museli odmítnout asi dvacet dětí. Na přijetí dětí do škol máme daná kritéria, o konečném přijetí pak rozhoduje ředitelka školy,“ dodala vyučující mateřské školy. Ta v Boskovicích celkem pojme téměř pět set dětí. Za každý měsíc školní docházky tam rodiče zaplatí tři sta korun.

Datum zápisu už mají stanovené i v druhé mateřské škole ve Velkých Opatovicích. „Nově příchozí děti budeme zapisovat šestnáctého dubna. Už víme, že letos budeme přibírat pětadvacet nových dětí,“ sdělila ředitelka školy Blanka Langerová a dodala, že letos očekávají podobný zájem jako v loňském roce.

„Příštího roku se ale hodně obáváme. Rodí se tu stále více dětí. Netuším, jak to budeme kapacitně zvládat,“ doplnila ředitelka s tím, že pro letošní školní rok žádné navýšení kapacity nebo změny pro školáčky nechystají. „Máme sice prostor pro další třídu, ale zatím nemáme peníze na její dostavbu,“ doplnila Langerová. Stejně jako jinde musí i ve Velkých Opatovicích rodiče platit školní poplatek. Ten v tamní školce přijde na sto osmdesát korun.

Termíny zápisu budou v úterý projednávat i ředitelky všech pěti mateřských škol z Blanska společně se zástupci radnice. „Zápis bude na přelomu dubna a května. Konkrétní datum v tuto chvíli ještě nevíme,“ uvedl vedoucí odboru školství blanenské radnice František Alexa.

Ten také doplnil, že letos plánují navýšit kapacitu míst v mateřských školách, aby uspokojili více rodičů s dětmi. „Celkově máme kapacitu pět set padesát tři míst. Do nového školního roku ji navýšíme ještě o deset dalších, konkrétně ve školách Rodkovského, v Těchově a Mateřské škole Divišova. Jedná se totiž o školy v centru, a dá se předpokládat, že o ně rodiče budou mít větší zájem,“ doplnil s tím, že stejně jako jinde budou i v Blansku upřednostňovat děti místní, dále děti předškolního věku a ty, které budou chodit do školy na celý den.