Vážení čtenáři, bojíte se, že pro vaše dítě nebude ve školce místo? Odpovězte prosím na otázku v pravém horním rohu. Děkujeme

Už tři roky se setkává se samými dospělými. Se stejně starými dětmi si neumí hrát a trochu se jich i bojí. Dát ho denně aspoň na pár hodin do školky je nutnost.

Tak uvažují mnohé maminky předškoláků na Blanensku. Dětí se tu v posledních letech rodí čím dál víc. Jenže spoustu školek je přeplněných a hlásí stop stav.

Na maximální počet dětí se letos dostali třeba v Kunštátě. „V tomto roce jsme školku úplně naplnili. Dokonce jsme museli osm děti i odmítnout,“ přiblížil starosta Kunštátu Pavel Göpfert. Do tamní školky se v současnosti vleze sto malých dětí.

Aby jich mohli přijmout víc, rozhodli se nyní kunštátští radní pro její opravu. „V příštím roce uděláme ve školce nové umyvárny. Splníme tak podmínky pro to, aby do školky mohlo chodit až sto dvanáct dětí,“ doplnil starosta Göpfert.

Pokud by jich však tolik do mateřské školky skutečně docházelo, znamenalo by to pro město velké finanční zatížení. Na platech učitelek by totiž museli přidat až sto padesát šest tisíc korun ročně. „Tuto částku navíc bychom už nedostali proplacenou od státu. Proto víc dětí do školky přijmeme, jen když to bude nezbytně nutné,“ prohlásil starosta.

O tom, kdo bude docházet nad stanovený limit, rozhodne ředitel mateřské školky. Vybírat budou podle předem zvolených kritérií. „Upřednostňovat budeme samozřejmě děti z Kunštátu, na které na rozdíl od dětí z okolních obcí dostáváme pravidelné dotace. Vyplatí se nám také, když předškoláci stráví ve školce celý den,“ vypočítával starosta.

Na děti, které si maminky vyzvednou ze školky po obědě, totiž školky dostávají jen polovinu dotací. Přitom rodiče těch nejmenších předškoláků je do školky chtějí dávat právě pouze na dopoledne. „Aby se setkávala s jinými dětmi, tak jsme dceru přihlásili do školky už ve třech letech. Jenže je ještě malá na to, aby byla celý den pryč z domu. Proto ji vyzvedávám už po obědě,“ vysvětlila maminka tříleté Klárky Miroslava Kubíčková ze Senetářova.

Plný stav hlásí také mateřské školky v Blansku. „Kapacitu školky naplníme většinou každý rok. Ten letošní byl však neobyčejně silný. Máme beznadějně zaplněné všechny třídy,“ uvedla učitelka z mateřské školky na Divišově ulici v Blansku Věra Plisková.

Současný trend baby boomu donutil postavět novou mateřskou školku v Petrovicích. Pracují na ní už více než rok, na konci listopadu ji hodlají zkolaudovat. Otevřou ji až v příštím roce. „Výstavbou obecních bytů došlo v naší obci k nárůstu počtu obyvatel a tím i ke zvýšení porodnosti a počtu dětí předškolního věku. Proto jsme se rozhodli postavit pro ně školku,“ zdůvodnil starosta Vladimír Paulík.

Mateřská školka stojící naproti kulturnímu domu se v příštím roce naplní až pětadvaceti děti z Petrovic i z okolních vsí. Krátkodobě využívat ji budou i maminky z místního azylového domu. „Chceme, aby do školky mohly chodit i děti ve věku kolem tří a čtyř let, pro které to ještě není povinné. Pokud je totiž ve školkách plno, tak právě tak staré děti odmítají,“ vysvětlil starosta Paulík.

ANKETA: Bojíte se, že pro vaše dítě nebude ve školce místo?

Barbora Švábová, na mateřské dovolené, 27 let, Blansko
Dítě bych chtěla dát do školky už v jeho třech letech. Ale budu s tím mít velký problém. Školky v Blansku jsou totiž dost přeplněné. Navíc syn bude mít tři roky v únoru. To znamená, že se ho buď musím pokusit dát do školky už ve dvou a půl letech, nebo počkat ještě rok. To by mi ale zase už skončila mateřská dovolená a půl roku bych pak musela být asi nezaměstnaná, abych s ním mohla být ještě doma.

Zuzana Schulzová, na mateřské dovolené, 27 let, Blansko
Synovi teď bude teprve rok. Chci si ho ještě pořádně užít, proto ho zamýšlím dát do školky až co nejpozději, tak ve čtyřech nebo pěti letech. Ve třech letech mi přijde, že je ještě na školku malý, ale pak mu naopak prospěje, že si zvykne, že se nebude někdo věnovat výhradně jen jemu. Rádi bychom pak měli ještě další dítě, tak snad nebudu muset řešit délku mateřské dovolené.

Beáta Hlivjáková, na mateřské dovolené, 29 let, Blansko
Dítě se mi narodilo teprve před nedávnem. Má teprve čtyři měsíce, proto ještě s manželem moc nepřemýšlíme o tom, kdy a kam jej jednou dáme do mateřské školky. Navíc to asi už nebude ani v Blansku. Proto se ani nezajímám o to, jestli jsou tady mateřské školky přeplněné, nebo ne. Pocházím totiž ze Slovenska a možná se tam jednou zase vrátíme, proto budeme uvažovat o slovenských školkách.

Lucie Březulová, na mateřské dovolené, 34 let, Blansko
Až bude mít moje dítě tři roky, ráda bych ho dala do školky, protože mi bude končit mateřská. Myslím ale, že to bude problém, protože školky v Blansku jsou dost plné. V tomto je nevýhodou, že mám lednové dítě. Budu se muset rozhodnout jestli ho dát do školky, když bude mít teprve dva a půl roku, což je dost brzy. Jenže když to bude o rok později, budu asi muset jít na úřad práce, abych s ním mohla být doma.