VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mateřské školky na Blanensku hlásí stop stav

Blanensko /ANKETA, DISKUTUJTE/ - Školky na Blanensku jsou přeplněné. Musí tak buď přistavovat nebo odmítat předškoláky, pro které není docházka ještě povinná.

23.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petra Pejchlová

Vážení čtenáři, bojíte se, že pro vaše dítě nebude ve školce místo? Odpovězte prosím na otázku v pravém horním rohu. Děkujeme

Už tři roky se setkává se samými dospělými. Se stejně starými dětmi si neumí hrát a trochu se jich i bojí. Dát ho denně aspoň na pár hodin do školky je nutnost.

Tak uvažují mnohé maminky předškoláků na Blanensku. Dětí se tu v posledních letech rodí čím dál víc. Jenže spoustu školek je přeplněných a hlásí stop stav.

Na maximální počet dětí se letos dostali třeba v Kunštátě. „V tomto roce jsme školku úplně naplnili. Dokonce jsme museli osm děti i odmítnout,“ přiblížil starosta Kunštátu Pavel Göpfert. Do tamní školky se v současnosti vleze sto malých dětí.

Aby jich mohli přijmout víc, rozhodli se nyní kunštátští radní pro její opravu. „V příštím roce uděláme ve školce nové umyvárny. Splníme tak podmínky pro to, aby do školky mohlo chodit až sto dvanáct dětí,“ doplnil starosta Göpfert.

Pokud by jich však tolik do mateřské školky skutečně docházelo, znamenalo by to pro město velké finanční zatížení. Na platech učitelek by totiž museli přidat až sto padesát šest tisíc korun ročně. „Tuto částku navíc bychom už nedostali proplacenou od státu. Proto víc dětí do školky přijmeme, jen když to bude nezbytně nutné,“ prohlásil starosta.

O tom, kdo bude docházet nad stanovený limit, rozhodne ředitel mateřské školky. Vybírat budou podle předem zvolených kritérií. „Upřednostňovat budeme samozřejmě děti z Kunštátu, na které na rozdíl od dětí z okolních obcí dostáváme pravidelné dotace. Vyplatí se nám také, když předškoláci stráví ve školce celý den,“ vypočítával starosta.

Na děti, které si maminky vyzvednou ze školky po obědě, totiž školky dostávají jen polovinu dotací. Přitom rodiče těch nejmenších předškoláků je do školky chtějí dávat právě pouze na dopoledne. „Aby se setkávala s jinými dětmi, tak jsme dceru přihlásili do školky už ve třech letech. Jenže je ještě malá na to, aby byla celý den pryč z domu. Proto ji vyzvedávám už po obědě,“ vysvětlila maminka tříleté Klárky Miroslava Kubíčková ze Senetářova.

Plný stav hlásí také mateřské školky v Blansku. „Kapacitu školky naplníme většinou každý rok. Ten letošní byl však neobyčejně silný. Máme beznadějně zaplněné všechny třídy,“ uvedla učitelka z mateřské školky na Divišově ulici v Blansku Věra Plisková.

Současný trend baby boomu donutil postavět novou mateřskou školku v Petrovicích. Pracují na ní už více než rok, na konci listopadu ji hodlají zkolaudovat. Otevřou ji až v příštím roce. „Výstavbou obecních bytů došlo v naší obci k nárůstu počtu obyvatel a tím i ke zvýšení porodnosti a počtu dětí předškolního věku. Proto jsme se rozhodli postavit pro ně školku,“ zdůvodnil starosta Vladimír Paulík.

Mateřská školka stojící naproti kulturnímu domu se v příštím roce naplní až pětadvaceti děti z Petrovic i z okolních vsí. Krátkodobě využívat ji budou i maminky z místního azylového domu. „Chceme, aby do školky mohly chodit i děti ve věku kolem tří a čtyř let, pro které to ještě není povinné. Pokud je totiž ve školkách plno, tak právě tak staré děti odmítají,“ vysvětlil starosta Paulík.

ANKETA: Bojíte se, že pro vaše dítě nebude ve školce místo?

Barbora Švábová, na mateřské dovolené, 27 let, Blansko
Dítě bych chtěla dát do školky už v jeho třech letech. Ale budu s tím mít velký problém. Školky v Blansku jsou totiž dost přeplněné. Navíc syn bude mít tři roky v únoru. To znamená, že se ho buď musím pokusit dát do školky už ve dvou a půl letech, nebo počkat ještě rok. To by mi ale zase už skončila mateřská dovolená a půl roku bych pak musela být asi nezaměstnaná, abych s ním mohla být ještě doma.

Zuzana Schulzová, na mateřské dovolené, 27 let, Blansko
Synovi teď bude teprve rok. Chci si ho ještě pořádně užít, proto ho zamýšlím dát do školky až co nejpozději, tak ve čtyřech nebo pěti letech. Ve třech letech mi přijde, že je ještě na školku malý, ale pak mu naopak prospěje, že si zvykne, že se nebude někdo věnovat výhradně jen jemu. Rádi bychom pak měli ještě další dítě, tak snad nebudu muset řešit délku mateřské dovolené.

Beáta Hlivjáková, na mateřské dovolené, 29 let, Blansko
Dítě se mi narodilo teprve před nedávnem. Má teprve čtyři měsíce, proto ještě s manželem moc nepřemýšlíme o tom, kdy a kam jej jednou dáme do mateřské školky. Navíc to asi už nebude ani v Blansku. Proto se ani nezajímám o to, jestli jsou tady mateřské školky přeplněné, nebo ne. Pocházím totiž ze Slovenska a možná se tam jednou zase vrátíme, proto budeme uvažovat o slovenských školkách.

Lucie Březulová, na mateřské dovolené, 34 let, Blansko
Až bude mít moje dítě tři roky, ráda bych ho dala do školky, protože mi bude končit mateřská. Myslím ale, že to bude problém, protože školky v Blansku jsou dost plné. V tomto je nevýhodou, že mám lednové dítě. Budu se muset rozhodnout jestli ho dát do školky, když bude mít teprve dva a půl roku, což je dost brzy. Jenže když to bude o rok později, budu asi muset jít na úřad práce, abych s ním mohla být doma.

Autor: Vladěna Šebelová

Nahravá se anketa
23.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 29 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: elektroúdržba strojů, jeřábů a zařízení budov., Požadujeme: vyučení v oboru, vyhlášku 50/1978 Sb. §5, orientace v elektro dokumentaci, praxe s el. měřícími přístroji, manuální zručnost, spolehlivost, pečlivost, vysoké pracovní nasazení, samostatný přístup k práci., Nabízíme: zajímavé mzdové ohodnocení od 29.000 Kč měsíčně, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, náborový příspěvek 30.000Kč., Zájemci hlaste se na personálním oddělení: p. Alena Hlaváčková tel. 516 427 112, e-mail: alena.hlavackova@ernstleopold.cz nebo p. Jitka Matoušková tel. 516 427 126, e-mail: jitka.matouskova@ernstleopold.cz. Pracoviště: Ernst leopold s.r.o., Gellhornova, č.p. 2242, 678 01 Blansko 1. Informace: Alena Hlaváčková, +420 516 427 116.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení slévárenský dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: pomocné práce ve slévárně, možnost zaučení na slevač-formíř., Požadujeme: spolehlivost, pečlivost a přiměřenou fyzickou zdatnost, praxi ve slévárně., Nabízíme: odborné zaučení, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, měsíční mzda od 20.000 Kč, náborový příspěvek 30.000 Kč, Zájemci hlaste se na personálním oddělení: p.. Alena Hlaváčková tel. 516 427 116, e-mail: alena.hlavackova@ernstleopold.cz nebo p. Jitka Matoušková tel. 516 427 126, e-mail: jitka.matouskova@ernstleopold.cz. Pracoviště: Ernst leopold s.r.o., Gellhornova, č.p. 2242, 678 01 Blansko 1. Informace: Alena Hlaváčková, +420 516 427 116.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 27 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři provozní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: zámečnické práce, svařování., Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost, pečlivost, vysoké pracovní nasazení, samostatný přístup k práci, vyučení v oboru a nebo praxe v oboru kovo, svařečský průkaz na svařování elektrodou., Nabízíme: zajímavé mzdové ohodnocení od 27.000 Kč měsíčně, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění.Náborový příspěvek 30.000Kč, Zájemci hlaste se na personálním oddělení: p. Alena Hlaváčková tel. 516 427 112, e-mail: alena.hlavackova@ernstleopold.cz nebo p. Jitka Matoušková tel. 516 427 126, e-mail: jitka.matouskova@ernstleopold.cz. Pracoviště: Ernst leopold s.r.o., Gellhornova, č.p. 2242, 678 01 Blansko 1. Informace: Alena Hlaváčková, +420 516 427 116.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště: Olomučany 376, 679 03 Olomučany., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, možnost ubytování, doprava z Blanska., První kontakt telefonicky v době 8.00-16.00 hod na č. 778 468 577 - David Kočařík nebo na e-mail. adrese: kocarik@domestav.cz. Pracoviště: Domestav eko s.r.o. - pracoviště, 679 03 Olomučany. Informace: David Kočařík, +420 778 468 577.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Organizátoři výstavy pro děti vytvořili speciální naučnou stezku Kosmický výcvik s rakeťákem.
4

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Ilustrační snímek.
3

Počet minipivovarů stále roste. Chtěl jsem si to taky zkusit, vysvětluje majitel

Havárie motorky na silnici smrti: muž se ženou skončili na boskovické chirurgii

Krhov – Dva zraněné si vyžádala havárie motorky, která se stala v sobotu o půl jedenácté dopoledne na silnici I/43 mezi Krhovem a Černou Horou.

Žně potěšily jen pekaře, výrazně přibylo požárů na polích. Škody jdou do milionů

Jižní Morava - Rané žně zemědělcům radost nepřinesly, výnosy jsou horší. Farmáři mají obavy z nedostatku sena. Přibylo požárů techniky na polích.

V Letovicích otevřeli nové nádraží. Čekárna ale zůstává zavřená

Letovice – Otevřeno a současně i zavřeno. Z nového autobusového nádraží v Letovicích sice od začátku července vyjíždí část linek Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, ale klimatizovaná čekárna s toaletami zůstává zavřená. A zřejmě ještě dlouho bude.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT