VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mateřská může být dobrou průpravou pro zaměstnání

Blansko - Vedoucí Rodinného centra v Blansku Milana Vykydalová říká, že při zaměstnávání žen záleží i na tom, jaký má tazatel vztah k rodině

20.3.2008
SDÍLEJ:

Milana VykydalováFoto: Deník

V Rodinném centru v Blansku pomáhají ženám na mateřské dovolené začlenit se znovu do zaměstnání. Vedoucí centra Milana Vykydalová říká, že si maminky mnohdy neuvědomují, co všechno se na mateřské naučily a jak to mohou při hledání zaměstnání uplatnit.


Pořádali jste kurzy pro ženy na mateřské dovolené, můžete přiblížit o co šlo?

Loni jsme dělali dva typy kurzů. První byl kurz aktivního rodičovství. Snažili jsme se vysvětlit matkám, že mohou docela dobře uplatnit to, co se naučily na mateřské. Druhý byl motivační kurz zaměřený na uplatnění žen, které se vracejí po mateřské do práce.

Na co byly kurzy zaměřené?
Hlavně na to, aby matky samy sobě věřily, aby si uvědomily, že na trhu je spousta konkurentů a ony mají zájem o práci. Měly by být samy vstřícné, nemusejí čekat, až se jich zaměstnavatel zeptá na děti. Mohou samy přijít s tím, že mají zajištěné hlídání a podobně. Všechny si vyzkoušely vstupní pohovor – to si potom zpětně mnohé z nich pochvalovaly, dozvěděly se něco o tak zvaném prvním efektu, o vizáži a podobně. Důležité je, aby se maminky naučily prodat to, co se naučily na mateřské dovolené.

Jaký byl o tyto kurzy zájem?
Pokaždé převyšoval kapacitu. Propagovali jsme to pro celém okrese, takže jsme měli maminky nejen z Blanska, ale i z okolí.

Jaká byla odezva?
Odezva byla dobrá. Kurzy se vyhodnocovaly v celé republice, u nás se uplatnily dvě třetiny maminek.

Budete v tom letos pokračovat?
Letos ještě nevíme, nemáme už dotace z evropských fondů. Pokud budou mít maminky zájem a budou ochotny si i něco přispět. Musí se zaplatit prostory i lektoři.

Co může matka uplatnit z mateřské dovolené při hledání práce?
Maminky na mateřské jsou velice kreativní. Musejí plánovat spoustu činností dohromady. Organizují praní, nakupování, vaření, do toho třeba i nějaký koníček, a to je velmi náročné. Záleží také na přístupu. Žena si může mateřskou užívat a brát ji jako dovolenou, anebo si uvědomí, že pak půjde do práce, a chce si navyknout na určitý režim.

Jsou běžné případy diskriminace, kdy se zaměstnavatel zajímá, jak to má žena, která se uchází o místo, s dětmi?
Je to běžné, zaměstnavatele to zajímá. Ale je to vždycky o tom člověku, který pohovor vede, a o jeho přístupu k rodině. Pokud pro něj znamená rodina hodně, staví se k matce jinak, než ten, co zná pouze práci.

Pozorujete nějaký vývoj k lepšímu?
Myslím si, že se situace mění. Moudřejší zaměstnavatelé si už uvědomují třeba to, že dvě ženy na čtyřhodinový úvazek udělají více práce než jedna na osmihodinový. Zaměstnání na méně hodin je velký přínos nejen pro maminky, ale i pro zaměstnavatele. Samozřejmě ne každá práce to umožňuje.
Co si myslíte o dnešním trendu, kdy ženy často dávají přednost kariéře před mateřstvím?
Dnes je spousta vysokoškolsky vzdělaných maminek, které nechtějí ztratit výkonnost. Touha po kariéře se jim pak ale může vrátit jako bumerang. Ty, co plánovaly třeba dvě a více dětí, pak možná stihnou jenom jedno.

Je lepší věnovat se na mateřské jenom dítěti?
To je individuální. Pro některé ženy je důležité, aby měly možnost pracovat, a dítě zase potřebuje spokojenou maminku. Dobré řešení je například práce jen na některé dny v týdnu. Současný systém to dovoluje, záleží na domluvě mezi rodiči.

Dnes je možné získat příspěvek na vzájemné hlídání dětí pracujících maminek. Je to dobré řešení?
Je to jedna z variant, pokud se na to někdo cítí, je to dobré. Vždycky však záleží na lidech, musí mít chuť hlídat děti a ne jen vydělat peníze.

Jaké další aktivity má v současnosti rodinné centrum?
Rodinné centrum se věnuje rodině v širším záběru a nabízí různé další programy. V současnosti třeba kurz efektivního rodičovství, který má zdokonalovat rodičovství a vychovávat děti v přátelském, tvořivém a harmonickém prostředí. Ale organizujeme i dovolené pro rodiny, kurzy partnerství nebo třeba kurz pro jednotlivce „Kdo jsem a koho hledám.“

Autor: Hynek Skoták

20.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 900 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště: nám. Krále Jiřího č.p. 361, 679 72 Kunštát na Moravě., Praxe v šití na průmyslových šicích strojích minim. 1 rok.. Pracoviště: King style s.r.o. - provozovna kunštát, nám. Krále Jiřího, č.p. 361, 679 72 Kunštát na Moravě. Informace: Šárka Neničková, +420 516 410 509,603 523 764.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 15 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrola kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme šikovné pracanty, kteří budou splňovat následující podmínky:, •dobrý zrak – vyhodnocování vizuálních vad výlisků, •zodpovědnost, flexibilita, preciznost (cit na detail), •uživatelská znalost MS Office, praxe v oblasti kvality výhodou, •min. SOU, všeobecné technické vzdělání výhodou, •ochota pracovat na směny, Náplň práce, •vstupní kontrola materiálu, •mezioperační kontrola výrobního procesu podle stanovených plánů, •uvolňování / zastavení výroby, procesní kontrola výrobků, Co Vám za dobře odvedenou práci nabízíme?, •práci v zavedené firmě, •adekvátní platové ohodnocení, •závodní stravování, •možnost kariérního růstu. Pracoviště: Chemoplast bec, a.s., Pražská, č.p. 1602, 678 01 Blansko 1. Informace: Lenka Skočková, +420 606 708 586.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 360 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy sociální pracovník/ce v oddělení sociálně právní ochrany dětí odboru sociálních věcí MěÚ Blansko. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19360 kč, mzda max. 29150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Blansko vyhlašuje výběrové řízení na funkci: sociální pracovník v oddělení sociálně právní ochrany dětí odboru sociálních věcí MěÚ Blansko., Požadované obecné předpoklady: státní občan ČR, případně cizí státní občan, který má v ČR trvalý pobyt, občanská a morální bezúhonnost., Požadované kvalifikační předpoklady: vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost, nebo vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku., Další požadované předpoklady: znalost právních předpisů v dané oblasti, zejména zákon o sociálně-právní ochraně dětí, občanský zákoník, část druhá - rodinné právo, trestní zákoník, zákon o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a zákon o výkonu ústavní výchovy, znalost správního řádu, umění jednat s lidmi (dobré komunikační schopnosti), odpovědnost, tvořivý přístup, týmová spolupráce, flexibilita, znalost práce na PC, ŘP sk. B, praxe ve veřejné správě vítána., Způsob, termín a místo nástupu: pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup k 01.09.2018 nebo dle dohody, MěÚ Blansko., Platové zařazení: řídí se zákonem č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nařízením vlády č. 341/2017 Sb., a předpisy souvisejícími, platová třída 10., Lhůta pro podání písemné přihlášky: 12.07.2018, Náležitosti přihlášky: jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu, kontaktní telefon, datum a podpis, životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, výpis z evidence rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely tohoto výběrového řízení., Písemnou přihlášku spolu s požadovanými doklady a přílohami doručte v zalepené obálce se značkou "SOC - NEOTVÍRAT" na adresu: Město Blansko, Ing. Josef Kupčík, tajemník, nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko., Nevyžádané dokumenty a doklady budou po ukončení výběrového řízení skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město blansko, nám. Svobody, č.p. 32, 678 01 Blansko 1. Informace: Josef Kupčík, +420 516 775 184.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 17 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) pracovník/ce vstupní kontroly. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok., Znalost ISO 9001 a NJ výhodou, elektro vzdělání., První kontakt na e-mail: bozena.necasova@gmw.cz. Pracoviště: Gmw-měřicí technika,s.r.o., Hybešova, č.p. 584, 678 01 Blansko 1. Informace: Božena Nečasová, +420 516 410 740.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oprava silnice. Ilustrační foto.

Dukelská je stále rozkopaná. Neotevře se ani přes léto

Videosouhrn 23.–24. června 2018
1

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Blansko roztančili Mirai i pankáči. Na Morava Park Festu

Blansko /FOTOGALERIE, VIDEO/- V sobotu po obědě bývá pěší zóna v blanenské Rožmitálově ulici většinou liduprázdná. Občas před tamním supermarketem posedává skupinka bezdomovců. Nadávají na politiku, drahý alkohol a zpackaný život. Jinak je tu mrtvo. Tentokrát jsou všechny lavičky v ulici obsazené, u nové cukrárny pořádná fronta na zmrzlinu. Hloučky lidí míří i s kornouty do zámeckého parku. V poledne tam startuje třetí ročník hudebního festivalu Morava Park Fest. 

Vracovští předvedli ve Strážnici hody, Maďarky nesly na hlavách lahve

Strážnice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Užít si víkend a věnovat se oblíbené zábavě, poslouchat lidovou muziku i vzpomínat na mládí přicházejí lidé, kteří v podmračeném sobotním poledni míří ke strážnickému zámku a skanzenu. Cimbálky vyhrávají z reproduktorů městského rozhlasu, mezi návštěvníky s batohy a fotoaparáty se proplétají krojovaní. Strážnice hostí třiasedmdesátý Mezinárodní folklorní festival.

Za bibli Moravského krasu dostal speolog Petr Zajíček prestižní cenu

Blanensko – Moravský kras v ponorné řece času. Kniha, kterou napsal speleolog Petr Zajíček z Vavřince, získala prestižní ocenění pro autory vědecké a odborné literatury. Cenu Josefa Hlávky v kategorii vědy o neživé přírodě. Tu si Zajíček převezme v pondělí na zámku v Lužanech u Přeštic. 

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT