V Okrouhlé ostatky slaví hned ve dvou dnech. Asi třicítka masek tradičně vyrazí do průvodu v sobotu v deset hodin. Masopustní veselí v obci organizují tamní hasiči. „V průvodu nebudou chybět kašpárci, různá zvířata nebo vodník. Letos máme jinou trasu než loni, měníme ji podle toho, zda je sudý nebo lichý rok. Ve tři hodiny odpoledne začne v kulturním domě posezení s muzikou a prodej zabijačkových specialit,“ uvedl náměstek starosty sboru okrouhleckých hasičů Petr Kužel.

V pondělí program odstartuje v deset hodin prodejem masopustních specialit v kulturním domě. Od čtyř hodin tam začne vyhrávat Duo Pohoda, v půl osmé přijde na řadu tradiční pochovávání basy a poté tombola, kde mezi hlavními cenami jsou například půlka prasete, vepřová hlava či metrová jitrnice. „Ostatky u nás mají velkou tradici. Dřív v pondělí chodil i průvod maškar, ale ten jsme pak přesunuli na sobotu,“ doplnil Kužel.

Podle tradice má veselí vyvrcholit masopustním úterkem, který letos připadá na osmadvacátého února. Nyní je ale zvykem, že na většině míst se obchůzka odehrává už o předcházejícím víkendu. „Podle historických pramenů dříve maškary skutečně ves obcházely v úterý. Dnes ale jsou lidé v týdnu v práci a lidová zábava se tedy posouvá podobně jako například i svatby na dny volna. Dříve lidé měli v zimě méně pracovních povinností, kterým odpovídal i čas jednotlivých obyčejů,“ vysvětlil už dříve etnograf Jiří Pokorný.

Další masopusty
Blansko-Těchov – sraz masek v sobotu ve 12.00, od 19.00 masopustní zábava v kulturním domě
Křtiny – průvod masek v sobotu od 10.00, od 20.00 pochovávání basy u Farlíků
Pamětice – sraz masek v sobotu ve 13.00, po průvodu vyhlášení nejlepších masek