Organizátoři průvodu stanovili sraz masek na desátou hodinu ráno. Dobře naladění lidé však přicházeli spíše postupně. To mělo svou výhodu, jelikož si mohli pořádně prohlédnout kostýmy jednotlivých dorazivších. Velký ohlas zaslouženě sklidila například Anežka Lišková v kostýmu kuřete. „Myslím, že je tady mnoho nápaditějších maškar," skromně poznamenává a rozhlédne se.
Masopustní průvod má v Ráječku tradici, ale její délku nikdo z dotázaných nedokáže přesně odhadnout. „Sama chodím docela pravidelně už několik let. Jsem ráda, že naše obec tento zvyk stále dodržuje. Vždycky se snažíme obejít všechny domy, abychom náhodou někoho nevynechali. Zabere to více než pět hodin času, ale protože se dobře bavíme, uteče to jako voda," říká Marie Kujová, která se stejně jako několik jejích kamarádek převlékla za šmoulu.
Najdou se však i takoví, kteří masopustu přišli na chuť až později. „Já jdu letos teprve potřetí. Masopust chápu jako ideální příležitost k rozptýlení, kterých by mělo být více. Navíc moc ráda zpívám," vysvětluje Lišková.
Zpěv a tanec k průvodu rozhodně patří, a proto se lidé neobejdou bez muzikantů. Kromě houslí, kytary nebo flétny jsou slyšet i tóny typické pro tahací harmoniku. Na tu hraje Jaroslav Tomášek. „Musím se přiznat, že mě docela zaskočila dnešní zima, mrznou mi prsty. Kolegové se sice zahřejí nějakou tou štamprlí, ale myslím, že je to nakonec tak unaví, že to možná ani nestojí za to," předpovídá s úsměvem asi hodinu a půl po začátku.
Sousedé průvod rádi pohostí, například starosta Ráječka pro ně připravil i grilované maso. Vybrané peníze prý lidé využijí při vítání občánků nebo oslavách životních jubileí. O smyslu podobných akcí prostě není třeba pochybovat.