Kartografické centrum vzniklo v části zámku, která byla netypickým způsobem dostavěna začátkem devadesátých let po ničivém požáru z roku 1973.
„Je to velká věc nejen pro město, ale pro celý region. Věřím, že přiláká turisty a zájemce o kartografii. Mám opravdu radost, že se to podařilo,“ uvedl starosta města Jiří Bělehrádek.


Na návštěvníky čeká několik stovek zajímavých exponátů. Vůbec poprvé ve své stoleté historii bude v kartografickém centru trvale k vidění obří plastická mapa Moravy, která v hlavním sále zabírá plochu asi sto čtverečních metrů. „Bude k ní vytvořen elektronický zvukový průvodce,“ slíbil autor expozice Petr Fencl, kurátor Národního zemědělského muzea v Praze.

Rovněž nepřehlédnutelná je největší dochovaná kartografická fotokamera vážící kolem pěti tun, která je zavěšená nad sálem. „Sloužila k přesnému převodu map z měřítka do měřítka, protože dříve to jinak než fotograficky nikdo neuměl,“ přiblížil Fencl.


Zajímavé jsou také kopie rukopisných, topografických či lesnických map, geodetické přístroje, staré atlasy, rýsovací pomůcky a podobně.
Celková dostavba zámku a přeměna na centrum včetně vybavení přišla na čtyřicet milionů korun. Asi na polovinu se městu podařilo získat dotace.