O zavedení mamografického vyšetření ve městě usilovali Boskovičtí podle ředitele tamního centra Hippokrates Jaroslava Novosady již dříve. Jejich snaha našla podporu u vedení blanenské nemocnice.

„Chtěli jsme vyšetření poskytnout i ženám z Boskovicka, pro které je mamografické pracoviště v Brně nebo Blansku dost daleko. Zvláště starší ženy pak kvůli dlouhému dojíždění na vyšetření vůbec nejdou. To pak může být velkou chybou, protože mamografické vyšetření je prakticky jedinou metodou, která je schopna rozpoznat onemocnění rakovinou prsu v časných stádiích. V těchto případech se dá nemoc ještě vyléčit,“ sdělil Novosada.

Pro ženy nad čtyřicet let zdarma

Mamografické pracoviště mohou ženy navštívit v centru Hippokrates na Lidické ulici. „Vyšetření provádí pracovníci z oddělení radiologie blanenské nemocnice. Ti do Boskovic dojíždí dvakrát týdně, a to v pondělí a ve středu od osmi do patnácti hodin,“ řekl Novosada s tím, že vyšetření je bezplatně poskytováno ženám starších čtyřiceti let, přičemž horní věková hranice omezena není. „Všechny tyto ženy pak mají na bezplatné vyšetření nárok jednou za dva roky,“ řekl Novosada. Žádanku k vyšetření obdrží u svého obvodního lékaře, gynekologa nebo přímo na gynekologické ambulanci centra Hippokrates.

Mamograf funguje v Boskovicích od června a podle primářky oddělení radiologie z blanenské nemocnice Dany Kolmačkové ho ženy využívají. „Za ty dva dny v týdnu vyšetříme asi čtyřicet pacientek a myslím, že do budoucna se jejich počet ještě zvýší. Od září totiž budou v Boskovicích místo jedné laborantky dvě,“ uvedla Kolmačková.

Podle primářky je mamograf v Boskovicích zatím v pronájmu. „Ale na podzim až budeme mít nový mamograf v Blansku, tak dáme přístroj z Blanska do Boskovic,“ uvedla Kolmačková.

Nově zavedené mamografické vyšetření ženy z Boskovicka vítají. „Je to určitě dobrá věc. Já sice na toto vyšetření chodím do Brna, ale kdybych tam nebyla vedena, určitě bych pracoviště v Boskovicích využila,“ řekla například šestaosmdesátiletá Helena Vítková z Boskovic.