V loňském roce zvažovali jedovničtí radní, že kino zruší. „Zatím to ale neudělali a pro letošní rok nám dali téměř čtyři sta tisíc korun. Za ty zaplatíme pět zaměstnanců, poplatky za plyn a podobné záležitosti či půjčovné filmů,“ přiblížila vedoucí jedovnického biografu Božena Ševčíková. Za vrtkavý osud malých kin podle ní může to, že filmové novinky míří nejdříve do multiplexů. Než se dostanou do kina v malém městě, tamní lidé už je viděli. Jedovničtí promítají jednou týdně. Jedno představení zhlédne průměrně devětadvacet lidí. Podle Ševčíkové diváky táhnou zejména české trháky. „Hodně lidí přišlo na Ženy v pokušení. Českých filmů ale letos přišlo málo. Někdy představení i rušíme, to se stalo třeba u filmu Legie, který chtěli vidět jen dva diváci,“ řekla Ševčíková.

Zatížený rozpočet

Minulostí se může stát také biograf v Letovicích. Do toho putuje z městské kasy téměř osm set tisíc korun ročně. „To je obrovská suma peněz. Bylo by výhodnější kino zrušit a promítání jednou týdně lidem nabídnout v Kulturním domě jako součást víceúčelového zařízení,“ zauvažoval místostarosta Letovic Vladimír Stejskal.

Málo filmových fanoušků se najde také ve Sloupě. I tamní kino zatěžuje obecní rozpočet. „Kino dotujeme ročně sto tisíci korunami, což je velká částka. Dlouhá léta uvažujeme o tom, že toto kulturní vyžití zrušíme, nenašli jsme na to ale odvahu,“ nastínil sloupský starosta Josef Mikulášek. Podle něj navštíví kino v obci v průměru na jedno představení šedesát diváků. I ve Sloupě přitáhl početné publikum český film Ženy v pokušení. „Mnoho promítání ale musíme pro malý zájem zrušit. I tak zaplatíme peníze za půjčovné,“ dodal Mikulášek. Sloupští promítají asi dvakrát do měsíce. Z patnáctky filmů, které lidem za rok nabídnou, jsou jen tři taháky.

Příval diváků nemíří do kina ani v Blansku. Podle tamního šéfa Pavla Langra totiž lidé cestují za trojrozměrnou verzí filmů do brněnských multiplexů. „Za loňský rok naše kino navštívilo o dva a půl tisíce méně diváků. To je dáno tím, že jsme nemohli hrát alespoň čtyři 3D filmy. Nemáme na to vybavení,“ sdělil Langr. Podle něj nebudou peníze v městské kase na tuto novinku ani letos.

Panorama digitálně

Digitalizací, která umožní projekci 3D snímků, chtějí zachránit biograf Boskovičtí. V blízké budoucnosti totiž přestanou filmoví tvůrci většinu pohádek, sci–fi nebo fantasy vyrábět ve 2D verzi. Kina tak přijdou o návštěvníky, což je odsoudí k zániku. „Ke stávající digitální zvukové technologii tedy chceme letos pořídit novou promítačku a hardware i software, které dokáží zpracovat digitální obsah. Vývoj je totiž neúprosný,“ nastínil šéf kina Panorama Radek Pernica s tím, že pás pětatřicetimi­limetrového filmu postupně nahrazuje digitální zvuková i obrazová technologie. Digitalizace včetně vybavení pro 3D projekci či rekonstrukce oponového systému vyjde na víc jak tři miliony korun. Díky novému vybavení uvidí Boskovičtí novinky hned v první vlně. S větším počtem návštěvníků se tak kinu Panorama investice vrátí.