Soutěže dechových orchestrů se orchestr nezúčastnil ani zdaleka poprvé. „Rozhodneme se tak jednou za čas, přibližně každé dva až tři roky. Úspěch jsme slavili několikrát, ale až tentokrát se nám podařilo postoupit do takzvaného ústředního kola, což je vlastně finále celého zápolení. Uskuteční se v květnu v Letovicích," vypráví umělecký vedoucí souboru Jiří Palán.

Vyhráli v nejmladší kategorii, jelikož věkový průměr orchestru je momentálně čtrnáct let. „Je tomu tak především kvůli mezigenerační obměně, pro kterou jsme se rozhodli v loňském roce. Byla sice největší v naší historii, ale zároveň nešlo o nic zvláštního. Jakmile totiž naši členové stárnou a začnou třeba chodit na vysokou školu, nemají pochopitelně dost času na zkoušky. A bez nich to nejde," vysvětluje Palán.

Dvaatřicetičlenný soubor zkouší pravidelně dvakrát týdně. „A to nepočítám dělené zkoušky, na kterých se sehrávají hráči na stejné nástroje. Před lidmi jsme dříve vystupovali i padesátkrát za rok, ale zredukovali jsme to na zhruba patnáct koncertů na Blanensku i v okolí. Kdybychom nefungovali jako kolektiv, podobný úspěch jako ve středu by byl nemyslitelný," zdůrazňuje muž, který je zároveň dirigentem souboru.

Členové Malohanácké muziky pocházejí především z uměleckých škol v Jevíčku a Konicích, ale díky stálé podpoře ze strany vedení města se považují za kapelu z Velkých Opatovic.

Ambice před finálovým kolem mají nemalé. „Když všichni podáme ideální výkon, klidně můžeme vyhrát. Bylo by to každopádně hezké. Ale rádi jsme už za možnost si při této příležitosti zahrát," dodává Palán.