Lidé si rozdávají perníčky a bonbony, vládne bujaré veselí. Po cestě konečně přijíždí autobus. Z jeho dveří vyběhnou muzikanti. „Máme tři čtvrtě hodiny sekeru. Hned na začátku se zasekly dveře od autobusu, takže padly zásoby na celý den. Tempa budou pomalejší a tóny klidnější,” upozorňuje dirigent Jiří Palán a s taktovkou v ruce rovná mladé hudebníky. „Rychle, pohnout, nastoupit!” Ve vesničce zavládne ticho. To protnou skladby jako Chtíc, aby spal či Nesem vám noviny. Z publika se ozývá tlumené tleskání, většina lidí má totiž rukavice. Někteří z nich si s hudebníky i notují.

Mezi lidmi stepuje v mrazu Jana Cikánková. „Na koledování chodíme každý rok. Je to krásný začátek Vánoc a když je sníh, tak to nemá chybu. Jako dnes,” říká žena. Podle její dcery Radky muzikanti s sebou vozí v autobusu i živý betlém. „Když zpívají o třech králích, vystoupí do popředí tři králové a podobně,” dodává. Letos však živý betlém chyběl.

Muzikanti zahrají na závěr Tichou noc, zamíří do autobusu a vydají se o vesnici dál. Na řadě jsou Cetkovice. I tam čeká na Malohanáckou muziku početné publikum. Podle uměleckého vedoucího se letošní desátý ročník celodenního turné podařil. „Poprvé nám přálo počasí. Častokrát jsme koledovali v patnácti stupních pod nulou. Tady v Cetkovicích se vloni dokonce stalo, že se rozezněly jen tři klarinety. Ostatní nástroje totiž zamrzly,” vzpomněl Palán. Nezbývalo, než do nástrojů foukat horký dech či je prolít nezamrzající tekutinou.

Za pravdu mu dali hudebníci. „Ještěže nám letos svítí slunko. Když totiž přituhne natolik, že dvěma lidem ze čtyř nástroje zamrznou, je to zajímavé,” přitakává Daniel Horák.

Jízdu přerušovanou koncerty si pochvaluje i další muzikant. „Ocejpá to pomalu ale jistě. Jezdíme vždy od devíti hodin do pěti. Poslední zastávka je v Trnávce,” sděluje muž v čepici a vydá se za ostatními do autobusu.

Malohanácká muzika čítá přes šedesát hudebníků. Koledovat jezdí každý rok polovina z nich. Celodenní začne obvykle před kostelem ve Velkých Opatovicích, pak muzikanti pokračují do Borotína, Světlé, Cetkovic, Uhřic a pak za hranice Blanenska do Jevíčka, kde si dají oběd a vyrazí dál.