Na tradiční Předvánoční koledování vyrazila třicítka žáků ze Základních uměleckých škol Jevíčko, Konice a Velké Opatovice už po jedenácté. „Na koledování hrajeme moc rádi. Odehrává se v příjemné předvánoční atmosféře. V menších vesnicích se sejde třeba půlka dědiny. My jim zahrajeme a o ni nám na oplátku dají něco na zahřátí, na zub a také nějaké peníze," hlásí umělecký vedoucí a kapelník Malohanácké muziky Jiří Palán na druhé štaci v Borotíně.

Před tamním Hasičským sklípkem hraje soubor asi patnáct minut. Pásmo odstartoval koledou Nesem vám noviny. Tleská mu zhruba třicet místních. „Jménem hasičů Borotín vás všechny zveme na malé občerstvení. Máme čaj, pro dospělé medovinu a jednohubky. Jsme moc rádi, že jste k nám opět přijeli a hrajete nám koledy," děkuje muzice o pauze před lidmi jeden z borotínských dobrovolných hasičů.

Do autobusu, nasedat, jede se dál. Příští zastávka je v nedaleké Světlé. Před kapličkou. Vystoupení Malohanácké muziky tam začíná o půl jedenácté. „Na Předvánoční koledování chodím pravidelně. Sejdou se na něm lidé z vesnice, poslechneme si koledy, popovídáme. Je to taková pěkná akce," říká jeden z místních, který na koledování vyrazil s vnučkou.

„Dneska hrajeme s výrazně omlazenou sestavou. Po jedenácté ve Světlé, přátelé," zahajuje vystoupení kapelník Jiří Palán. Mezi hudebníky je podle něj několik nováčků. „Koledy, co hrajeme, nejsou moc technicky náročné, tak dáváme prostor i nováčkům," dodává kapelník.

Do pozounu, který je větší jako on, troubí také desetiletý Šimon Kouřil z Jevíčka. V Malohanácké muzice hraje půl roku. Ve skladbě Ej chasa naše má sólo. „Minulý týden jsme hráli v mínus patnácti, dneska bylo teplo," směje se drobný hošík.

Koledu Půjdem spolu do Betléma věnuje Malohanácká muzika Petrovi Křivinkovi. „Petr mě k hudbě před lety přivedl. Teď měl nějaké zdravotní potíže, tak mu přejeme, ať se brzo uzdraví. A na dálku mu posíláme tuhle koledu," dodává kapelník Palán. Ze Světlé míří hudebníci dál do Cetkovic, Uhřic a pak na Jevíčsko.