Úplnou novinkou, jakou letos chystá knihovna v Blansku, je akce s názvem Audio kniha na pokračování. „Dosud jsme pořádali Poslechová odpoledne, na kterých naši čtenáři poslouchali hudbu. Od osmadvacátého února budeme pořádat poslechová odpoledne, na kterých ale budeme návštěvníkům v hudebním oddělení knihovny pouštět audio knihy na pokračování," vysvětlil ředitel blanenské knihovny Pavel Přikryl.

První knihou, kterou bude knihovna svým návštěvníkům pouštět, bude Memento od Radka Johna.

Dále bude knihovna letos pokračovat v projektech, které už čtenáři znají už z minulých let. „Vydáme například novou knihu v edici KráLiK, pokračovat bude i univerzita pro seniory a zahájili jsme novou výstavní sezonu," vyjmenoval ředitel knihovny.

S nedostatkem čtenářů podle něj knihovna problém nemá. "Kritické scénáře, že lidé nečtou, v našem prostředí určitě neplatí. Lidé stále chodí a mají zájem jak o četbu, tak například i přednášky, které pořádáme a další služby. Rozhodně nemohu říci, že by loni čtenářů oproti roku 2012 ubylo," řekl Přikryl.

Že knihovna láká stále nové čtenáře, potvrzuje například Pavel Prokop z Těchova. „Dříve jsem chodil do knihovny v Brně a nedávno jsem se přihlásil do Blanska. Se službami knihovny jsem moc spokojený, je tady hezké prostředí a ochotní pracovníci," řekl muž.

I na návštěvníky boskovické knihovny čeká v tomto roce novinka. Tak zvaný Family point, což je bezbariérové místo, které je vybavené přebalovacím pultem, křeslem pro kojení a mikrovlnnou troubou. „Pro děti jsou na Family pointech hračky, knihy nebo pastelky," řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Ten boskovický bude umístěný před dětským oddělením městské knihovny. „Bude ale sloužit pro návštěvníky celé budovy městského úřadu, ve které knihovna sídlí," uvedla vedoucí boskovické knihovny Miroslava Jurdičová.

Jedna z hlavních novinek v knihovně v Letovicích potěší především dětské čtenáře. Knihovna se totiž zapojila do hry s názvem Lovci perel. „Hra je celoroční. Do hry budeme mít připravených dvě stě sedmdesát vybraných knih, takzvaných Perlorodek. Ke každé Perlorodce děti dostanou hrací kartu s otázkami, a pokud je po přečtení knížky vyplní správně a knihu stihnou do měsíce vrátit, tak dostanou perlu. Vyhrají děti, které získají nejvíce perel," přiblížila ředitelka letovické knihovny Romana Hoderová s tím, že hru zahájili už tento měsíc.

Ani v letovické knihovně úbytek čtenářů nezaznamenali. „Čtenářů nijak výrazně neubývá ani nepřibývá. V loňském roce jsme ale zaznamenali víc výpůjček," uvedla Hoderová.

Hru Lovci perel chystá i knihovna ve Velkých Opatovicích. „Kvůli výměně oken a malování s ní ale začneme o něco později. Hru představíme i dětem ve škole a doufáme, že k nám přiláká nové dětské čtenáře," řekla vedoucí knihovny Olga Nárožná.