Těmto nejslabším mikroregionům letos nabídl pomoc Jihomoravský kraj. Mohly si podat dvě žádosti o dotace místo jedné. Výhody budou mít i v příštím roce.

Obcím a městům ze socioekonomicky slabých mikroregionů pomáhalo vedení kraje již loni. „V příštím roce je chceme znovu podpořit. V návrhu rozpočtu počítáme s dvaceti miliony korunami. Obce tak budou moct podávat speciální žádosti o dotace. Dále se budeme starat o grantové příležitosti a možnosti zpracování projektových žádostí o nejrůznější dotace. Pomůžeme i začínajícím podnikatelům z chudých mikroregionů,” nastínil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Záleží na kvalitě

Kolik peněz z dvacetimilionové sumy poputuje přímo na Blanensko je otázka. Záleží na tom, kolik žádostí a v jaké kvalitě obce pošlou. „Naším cílem je, aby chudé mikroregiony, mezi nimi i Malá Haná, dohnaly zbytek Jihomoravského kraje,” uvedl Hašek. Výhod z kraje tak z Blanenska využijí Borotín, Cetkovice, Malá Roudka, Světlá, Šebetov, Uhřice, Úsobrno, Vanovice, Velké Opatovice.

Malá Haná na tom není dobře hospodářsky, dále tam působí málo podnikatelů a sužuje ji vysoká nezaměstnanost. Tvrdí to předseda mikroregionu a borotínský starosta v jednom. „V našem okolí stojí továrny, které propouštěly zaměstnance a nebo jsou nyní zavřené. Zvýšila se tak u nás nezaměstnanost. I proto patříme mezi tři nejchudší mikroregiony v kraji,” popsal Zdeněk Toul.

Za pomoc z kraje je rád. Borotínští tak loni využili možnosti podat si dvě žádosti o dotace. Dvě stě tisíc korun, které získali, pak zaplatili za projektovou dokumentaci. Ta přibližuje opravy pavilonu v arboretu. „Rovnou střechou dovnitř zatéká. Kromě jejích oprav chceme také přestavět místnosti a provést údržbu. Pak otevřeme pavilon ještě spolkům jako jsou hasiči a myslivci. Budeme tam pořádat školení a výstavy,” upřesnil Toul s tím, že nyní v prostoru pracují zaměstnanci arboreta a pořádají tam výstavy.

Další krajský příspěvek zaplatil z poloviny rekonstrukci nebytového prostoru. Proměnil se v obecní sklad. „Tuto akci však máme v plánu dlouho. počítali jsme s ní i bez dotací,” dodal Toul.

Na svém místě

Jednu ze dvou žádostí podali na kraj Uhřičtí. „Za získané peníze jsme pořídili elektrický pohon na zvonění v kapli. Nyní práce dokončujeme. Také jsme nechali opravit dva dřevěné vyřezávané kříže, které napadl červotoč. Do dvou týdnů mají stát zpět na svém místě,” řekl starosta Uhřic Miroslav Hartl. Podle něj by další dotace trn z paty Uhřickým nevytáhla. Potřebují totiž opravit silnice za několik milionů korun. „Spoluúčast kraje je v tomto případě minimální. Žádáme tedy o peníze z Evropské unie, které zaplatí drtivou většinu nákladů. Po silnicích stéká voda do zahrad, jsou děravé a překopané po přípojkách k domům. Na propadající se vozovce mají problémy maminky s kočárky i popeláři,” dodal Hartl.

Vedení Světlé využilo možnosti získat obě dotace. Za čtyři sta tisíc korun nechalo odbahnit rybník a zpracovat projekty suchého poldru, rozparcelování obecních pozemků na stavební místa či přístavbu k obecnímu úřadu. „Postrádáme totiž společenskou místnost a prostor pro knihovnu. Také je potřeba bezbariérový přístup do obecního úřadu. Dotace pomůžou. V příštím roce chceme žádat o peníze na opravu cest. Musí to ale ještě schválit zastupitelé,” sdělil starosta Světlé Jiří Cikánek.