„Měla respirační onemocnění a její stav se náhle zhoršil natolik, že došlo k zástavě oběhu, rodiče přivolali pomoc. Podle rad naší operátorky Mirky Martinové začal otec provádět masáž srdce,“ popisovala v pátek situaci z loňska mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Když na místo přijela lékařská posádka z blanenské základny, na resuscitaci navázala a rozšířila péči včetně zaléčení a zajištění dýchacích cest.

„Zdravotníkům se spojeným úsilím podařilo obnovit srdeční činnost. Amálka pak byla vrtulníkem transportována na ARO Dětské nemocnice v Brně, po pěti dnech na JIP oddělení a o pár týdnů později ještě do Fakultní nemocnice v Motole, kde podstoupila operaci srdce,“ sdělila Bothová.

Lékaře Radka Štětinu a záchranáře Víťu Baláka i Jiřího Maška přišla malá pacientka navštívit společně s matkou, otcem a mladším bratrem. Zdravotníkům věnovala obrázek na památku, na základně v Blansku bude mít čestné místo.

Na státním zámku Rájec nad Svitavou otevřeli ve středu tamní skleníky s unikátní sbírkou kvetoucích kamélií. Ta v současnosti obsahuje kolem čtyř stovek klasických i méně známých odrůd a je nejrozsáhlejší v republice.
VIDEO: Na Valentýna kamélii. V Rájci otevřeli skleníky s jedinečnou sbírkou

„Nedokážu ani vyjádřit slovy, jaké všechny pocity se v nás mísily a ještě stále mísí. Strach, beznaděj, bolest, která Vás niterně štěpí na milion kousků, se střídá s pocitem úlevy, štěstí, lásky, pokory a naděje. Pociťujeme obrovský vděk ke všem, kteří jakkoli pomohli a především mému muži a záchranné službě, že mi Amálku zachránili. K Amálce obrovský respekt, hrdost a nekonečnou bezpodmínečnou lásku, kdy nic není víc, než to, že jsme všichni spolu,“ řekla matka dívenky Lucie.