Vyšlo ovšem najevo, že majitelka kanceláře Zuzana Pálová se topí ve značných dluzích. Na dovolenou neodjely desítky turistů, kteří měli zaplacený zájezd. A podali trestní oznámení. Celou kauzu včera začal rozplétat Okresní soud v Blansku. „Zuzana Pálová způsobila svým klientům škodu značného rozsahu, která se může vyšplhat až na pět milionů korun," sdělila soudkyně Helena Frantelová.

U soudu ve středu vypovídalo devět svědků. Státní zástupce Pavel Kuthan přečetl obžalobu asi o dvaceti stranách. „Zuzana Pálová se vydávala za držitelku koncese oprávněnou organizovat, nabízet a prodávat zájezdy a uzavírat cestovní smlouvy. Přitom věděla, že je pouze držitelkou oprávnění k provozování cestovní agentury," řekl Kuthan. Obžalovaná podle něj od října roku 2010 do listopadu roku 2012 podvedla několik lidí v Praze, Litoměřicích, v Rožnově pod Radhoštěm, v Brně, v Boskovicích, Žamberku a možná i na dalších nezjištěných místech. „Udělala to s úmyslem obohatit se tak, že uvede jiného v omyl a zamlčí mu podstatné skutečnosti. Tím se dopustila zločinu podvodu a neoprávněného podnikání," četl ve spisu státní zástupce.

Pálová se však hájila tím, že nechtěla nikoho podvést. „Mým cílem bylo podnikat tak, aby klienti byli spokojení," sdělila soudu. Dále tvrdila, že její problémy odstartovala média, která veřejnost informovala o potížích klientů v Podaci. A její cestovní kancelář pak šla rychle ke dnu. „Novináři psali, že jsem zkrachovala, i když to ještě tehdy nebyla pravda. Z Chorvatska jsem se hned vrátila do Česka a řešila, co dál. Média mě bombardovala tři měsíce, až jsem musela doslova z hodiny na hodinu ukončit živnost. Z peněz od klientů jsem pak zaplatila ubytování, stravu a autobusy do Chorvatska. Další peníze jsem se snažila spravedlivě rozdělit mezi lidi, kteří u mě měli zakoupené zájezdy," vylíčila Pálová.

Zároveň popřela, že by peníze od klientů použila k vlastnímu obohacení. O jejích podvodných úmyslech ovšem podle státního zástupce svědčí i to, že svým zákazníkům lhala. Snažila se jim například vysvětlit, že se zájezd nemůže uskutečnit z důvodu závad na ubytování v Chorvatsku. Jenže pak vyplouvalo na povrch, že to není pravda.

To je i případ obce Petrovice na Blanensku, které Pálová dluží dvě stě padesát tisíc korun. U soudu vypovídal starosta obce Vladimír Paulík. „Nabídku Zuzany Pálové jsme už jednou využili a byli jsme spokojení. Proto jsme ji oslovili znovu a objednali si zájezd pro šestačtyřicet lidí do Černé Hory. O tom, že se nebude konat, jsme se dozvěděli až dva dny před odjezdem, i když nás majitelka ujišťovala, že je všechno v pořádku. Následně jsme zjistili, že ubytování ani další služby nemáme v zahraničí vůbec zaplacené," popsal Paulík. Radnice pak obyvatelům vrátila peníze z rozpočtu obce.

O tři sta tisíc korun přišlo kvůli spolupráci s Majestic Travel středisko volného času Animo ze Žamberka. Na letní tábor se rodiče s dětmi těšili marně. Nikam nakonec neodjeli. „Po odvysílání reportáže v televizi jsme se lekli a chtěli zájezd zrušit. Stejně jsme se ale přes moji kamarádku delegátku dozvěděli, že jej zaplacený vůbec nemáme. Hned jsme podali trestní oznámení. Záležitost mě málem stála místo," popsala ředitelka organizace Alena Němcová.

Čtyřiaosmdesát tisíc korun požaduje po obžalované Josef Hýbl ze Svitav. Ten jako delegát zájezdu v Podaci musel částku po sporu s dopravcem v Podaci zaplatit ze své kapsy, protože Pálová byla v té době od destinace vzdálená sto osmdesát kilometrů. A podle svých slov jim nemohla peníze předat. „Chorvatským ubytovatelům dluží přes padesát tisíc euro a má zakázaný vstup do Chorvatska," řekl Blanenskému deníku Rovnost Hýbl.

Mezi zákazníky kanceláře, kteří na dovolenou ani neodjeli, byla i Veronika Krivušová z Boskovic. Na letní radovánky měla vyrazit s manželem a dcerou. Za dovolenou zaplatila rodina přes třináct tisíc korun, Pálová jim ale vrátila jen pět tisíc korun. „Stále se na něco vymlouvala," řekla žena.

Další svědky bude soud vyslýchat dvanáctého listopadu.