Největší komplikace dosud způsobovalo to, že zatímco budovu vlastní soukromá společnost, pozemek patří státu. Řešení měl na starosti blanenský okresní soud. „Museli jsme získat pravomoc k vyhlášení výběrového řízení na firmu, která by od nás pozemek koupila," připomněla předsedkyně blanenského okresního soudu Marie Prokopová.

Karty se obrátily

Do hry ale na začátku roku vstoupil nový občanský zákoník. „Podle něj má na pozemek předkupní právo majitel nemovitosti, která na něm stojí. Tím je v současné době společnost LL Holding," podotkla Prokopová.

Předsedou této společnosti je Josef Liška. „Zájem o tento pozemek máme už minimálně pět let. S koupí proto samozřejmě nebudeme dlouho váhat. Sice ještě neznáme cenu, jakou nám stanoví, ale předpokládáme, že její výše bude vycházet z názoru nějakého odhadce. Tudíž bude spravedlivá," doufá Liška.

Další postup se podle něj bude odvíjet od udělení územního rozhodnutí stavebním úřadem. „Normálně bych v tom žádný problém nehledal, ale po předchozích zkušenostech s blanenskou radnicí tuším, že by nastat mohl. Rekonstrukce budovy může začít letos, ale klidně i za pět let," tvrdí Liška.

Komunikaci s předchozím starostou Blanska Lubomírem Toufarem označil za špatnou. „Budoucnost výškového domu by měla být v zájmu města. A kdo jiný by mohl v této věci podniknout patřičné kroky, když ne on. Nedovedu si vysvětlit, jak může všechno tak dlouho trvat. Jestli přinese změna v čele města něco dobrého, zatím netuším. Iluze už jsem ztratil," nebral si servítky podnikatel, kterému vadí i nezdařený nákup Dukly.

Aktuální starosta Blanska Ivo Polák však nesouhlasí s tím, že by jeho předchůdce jednání o budoucnosti výškového domu zanedbával. „Vím, že několikrát oslovil soud nebo ministerstvo financí, aby se konečně začalo něco dít. V tomto ohledu bych mu rozhodně nic nevyčítal," je přesvědčený Polák.

Změny majitelů

Sám vidí jeden z důvodů neustálých průtahů v něčem jiném. „Je to samozřejmě soukromá věc pana Lišky, ale podle mě mohla komplikace způsobit skutečnost, že několikrát změnil název své firmy. Do smluv to vnáší zmatek," připomněl Polák to, že budovu koupila v roce 2008 společnost Liška Group. Po pár letech se jmenovala LBL Trade. Nedávno se stala součástí sdružení několika firem LL Holding.

Co konkrétně by měl výškový dům v budoucnosti lidem nabízet, nedokázal Liška sdělit. V původním záměru se hovořilo například o čtyřiceti nových bytech, prodejně potravin nebo bance. „Od té doby se situace změnila a my musíme znovu zmapovat trh. Změny oproti prvotním představám provedeme v každém případě," prohlásil podnikatel.