„Majitel budovy nás před časem oslovil přes svého právního zástupce. Byl jsem na schůzce, kde se mě ptal, jak se město dívá na to, že by v opravené výškové budově byla herna. Hazard jsme ve městě zakázali. Tuto vyhlášku kopíruje i programové prohlášení současné koalice na blanenské radnici," řekl blanenský starosta Ivo Polák.

Další postup společnosti nyní nezná. „Že bychom kvůli nim měnili vyhlášku o hazardu? To je nesmysl. Z města jsme naopak chtěli hazard vymýtit, i když kvůli tomu přijdeme ročně v rozpočtu na poplatcích od provozovatelů heren o zhruba deset milionů," poznamenal už dříve Polák.

V jaké fázi je v současnosti projekt ABCentra, nechtěla společnost komentovat. „Po schůzce se starostou nyní zpracováváme s právníky žádosti, které doručíme vedení města," uvedla Pavlína Vymazalová z LL Holding.

Desetipatrový dům z velké části koupila společnost právě od města. Už v roce 2008. Po zamýšlené nákladné rekonstrukci s ní měla velké plány. Zatím zůstalo jen u nich. I kvůli přejmenování společnosti nebo průtahům s nákupem okolních pozemků. „Naše firma nikdy neměla a nemá v úmyslu stavbu centra jakkoliv oddalovat. Vše se bude odvíjet od toho, jak se shodneme s městem Blanskem na našich podnikatelských záměrech ve zrekonstruované budově," uvedl člen představenstva společnosti Pavel Liška. Společnost profituje i z hazardu. Například z pronájmu heren.

Pozemek pod budovou je města a společnosti ho pronajímá. Funguje jako pojistka. Prodá ho, až bude ABCentrum hotové. Další páky na investora, jak projekt urychlit, však nemá. „Termíny a sankce z původních smluv jsou kvůli průtahům s pozemky passé. V tuto chvíli nemáme jak na opravu výškové budovy zatlačit," řekl vedoucí odboru komunální údržby blanenské radnice Petr Rizner.

Pavel Liška upřesnil, že od města koupila společnost jen část desetipatrového objektu za tři miliony sto tisíc korun. „Navíc s mnoha obtížně řešitelnými závazky, břemeny a bez jediného pozemku. Na městský pozemek pod výškovou budovou máme na účtu města už sedm let složenou zálohu milion korun. Za zbylou část budovy jsme opět bez pozemku zaplatili státu dva miliony šest set tisíc," dodal.

Dále podle něj následovalo odkoupení plochy na Wanklově náměstí, která byla po mnoho let zatížena soudními spory města se soukromými subjekty. Plochu vedle výškáče koupila společnost za více než dva miliony od státu letos. Celkem už tedy do projektu investovala přes pětadvacet milionů.

Liška Blanenskému deníku Rovnost v minulosti řekl, že omezení hazardu a později jeho zákaz na území města připravily společnost o velké peníze z provozu výherních automatů a na nájemném za herny, se kterými počítala v projektu ABCentra. „Pokud naše podnikatelské záměry ve výškové budově nebudou v souladu s představami vedení města, mám na mysli různé omezení vyhláškami, nebudeme se bránit případné nabídce města Blanska k odkoupení těchto pozemků a budov pro realizaci jejich vize," dodal Liška.

Podle starosty Poláka však město s něčím takovým nepočítá. „Nabídka na odkup budovy a okolních pozemků městem zatím od společnosti nepřišla. Z mého pohledu je to ale bezpředmětné," ře­kl.