Poté, co oslavili osmnácté narozeniny, skončili na ulici. Stále víc takových případů nově řeší pracovníci charity a streetworkeři na Blanensku. Pomoct mladým bezdomovcům je o to těžší, že zatím nepracovali.

Vyhodili mě z domu. S tímto problémem přišlo před časem do blanenského nízkoprahového klubu PVC několik mladých lidí. „V poslední dobu k nám chodí pět kluků, kteří přišli o domov. Nepracovali a rodiče s nimi ztratili trpělivost. I kvůli jejich stylu života,“ přiblížila vedoucí PVC Helena Kotová. Mladí bez domova tak jsou přes den v PVC, v denním centru Stará fabrika a přespávají v noclehárně charity. „Radíme jim, jak si najít práci i bydlení. Většina ale rezignovala na systém a celý svět a bohužel se dál učí žít tímto způsobem života,“ podotkla Kotová. Podle ní jsou někteří mladí bez střechy nad hlavou už od letošní zimy. Občas se jim podaří najít si brigádu.

Asi dvanáct mladých lidí, kteří skončili jako bezdomovci, začalo od začátku tohoto roku pravidelně chodit do nízkoprahového denního centra Stará Fabrika v Blansku. „Těmto lidem je jen osmnáct devatenáct let, většinou jsou to muži. Je to nový fenomén, se kterým se teprve učíme něco dělat,“ řekla Anna Baláková z centra. Starší bezdomovci totiž většinou už někde pracovali a ví, co život obnáší. „My se je do něj snažíme vrátit zpět. Mladí lidé, kteří ještě nepracovali, se ale nemají kam vrátit, neznají to,“ doplnila Baláková. Ve Staré fabrice hledají alespoň provizorní zázemí sotva plnoletí bezdomovci z Blanska a okolních vesnic.

Práce je problém

Důvodů, proč se tak mladí lidé ocitli bez střechy nad hlavou, je víc. Podle Balákové je po skončení školy těžké sehnat práci. Někteří navíc nemají chuť pracovat a měli problém už s chozením do školy. Jiní zase berou drogy. „Navíc pokud bydleli u rodičů a po škole nikdy nepracovali, neměli nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jako bezdomovci pak mohou dostat jen sociální dávky, které jsou kolem dvou tisíc korun měsíčně,“ dodala Baláková.

S tím pak souvisí další problémy. Když mladí nemají peníze, opatří si to, co potřebují, krádežemi. „Policisté pak řeší drobné krádeže nebo třeba to, že tito lidé přespali, kde neměli,“ podotkla Baláková.

Policisté skutečně v souvislosti s bezdomovci na Blanensku zaznamenali víc přestupků i trestných činů. „Lidé bez domova nejrůznějšího věku nejčastěji ukradnou něco drobného v obchodě nebo popíjejí alkohol na prostranstvích ve městě,“ přiblížila policejní mluvčí Iva Šebková.

Mladí bezdomovci na Blanensku většinou nejsou z dětských domovů. „Pokud zletilé dítě řádně studuje a připravuje se na budoucí povolání, uzavřeme s ním smlouvu a dál bydlí v domově. Když začne pracovat a domov opustí, pomáháme mu najít bydlení,“ sdělila ředitelka dětského domova v Boskovicích Jarmila Štůlová. Mnozí však začínají nový život v domově na půli cesty. Nemají totiž peníze na podnájem.