Zaplatit za parkování. Projít se jeskyní, vytáhnout z kapsy devadesát korun. Svézt se k tomu na lodičce, přidat desítky korun navíc. Podívat se do Macochy, další díra do peněženky. Turisty nevyjde prohlídka Moravského krasu zrovna levně. Spory o vstupné za pohled do propasti Macocha se táhnou už léta. A zřejmě ještě budou. Stavbu plotu, za kterým hodlal podnikatel Jiří Tichopád za vstup na Horní můstek nad propastí vybírat, koncem minulého týdne ochranáři neschválili.
„Na územní rozhodnutí o vybudování plotu u Horního můstku u propasti Macocha jsme vydali závazné nesouhlasné stanovisko. Teď je na tahu opět Stavební úřad, momentálně to ale znamená, že se v dohledné době u propasti vstupné vybírat nebude,“ uvedl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.
Na můstek s hlídačem?
Dvoumetrový plot chtěl před můstkem postavit podnikatel Jiří Tichopád, který měl v úmyslu vybírat zde vstupné. Argumentuje tím, že je můstek ve špatném technickém stavu a že je tedy nutné, aby turisty na něj pouštěl hlídač. „Podle nezávislé studie můstek nesplňuje bezpečnostní kritéria. Je už desítky let starý a v současnosti na něj může vlézt jakýkoliv počet lidí bez omezení. Proto jsme chtěli okolí propasti zabezpečit,“ přiblížil Jiří Tichopád. Ten si před dvěma lety pronajal na padesát let dno propasti Macocha od jeho vlastníka, od obce Vilémovic. Aktuální rozhodnutí Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, které mu v současnosti zabraňuje plot postavit, jej nijak nezaskočilo.
„Když jsem si pozemky od Vilémovic pronajímal, čekal jsem, že spory s ochranáři budou běh na dlouho trať. Alespoň teď tak neleží na mně, když se někomu na můstku něco stane,“ doplnil Tichopád.
Podle ochranářů je ale můstek naprosto bezpečný a stavba plotu jen zohyzdí krajinu Moravského krasu. „Přístupová cesta k Hornímu můstku má svůj jedinečný vzhled. Proto nesouhlasíme s narušením rázu okolní krajiny tím, že by se tam postavil plot. Navíc podle našich informací není vstup na můstek pro lidi rozhodně nebezpečný,“ vysvětlil Štefka.
Vybíralo se už za první republiky
V roce 2008 se na začátku turistické sezóny za pohled do Macochy platilo. „Vybírali jsme na můstku jen pár dní, v průběhu dubna a května. Chtěli jsme totiž zjistit, kolik tam vůbec chodí lidí,“ dodal podnikatel Tichopád.
Jestli se za podívání do přírodního artefaktu Moravského krasu propasti Macocha bude platit i v budoucnosti, se ještě uvidí. Obec Vilémovice, které pozemky patří, si od sporu dává ruce pryč.
„Diskuze o Horním můstku nad Macochou se táhnou už dlouhá léta a popravdě jsme z toho na obci unaveni. Je to náš pozemek, peníze za vstup se tam vybíraly také za první republiky, platí se i v jeskyních a na parkovišti, tak nevidím důvod, proč by i z Macochy obec neměla nic mít. Navíc, když se tam vybíralo vstupné, mohli jsme u toho zaměstnat i několik lidí z obce,“ řekl starosta Vilémovic František Kala.