Památník, který vznikl u příležitosti stého výročí básníkovy smrti, už byl ve špatném stavu. Rostly na něm mechy a lišejníky, začínal praskat a drolit se. Vedení Školního lesního podniku Křtiny Mendelovy univerzity Brno se jej proto rozhodlo opravit.

„Chceme mimo jiné vyspravit popraskané plošky, doplnit opadané a vydrolené zdivo, naimpregnovat dřevěný sloup a ošetřit železnou konstrukci proti rezivění," řekl Jan Waidhofer ze školního podniku.

Podle něj bude nejnáročnější oprava sgrafit v mramoru a betonu a především obnovení písma na desce. Obnova památníku má stát zhruba sedm set padesát tisíc korun a hotová bude do konce září.

Kromě Máchova památníku kameníci opravují ještě dalších jedenáct památek Lesnického Slavína. Ten tvoří na osmdesát pomníků, památníků, studánek a dalších objektů, které jsou věnované umělcům, ale také zvěři a lesům. „Památníky jsou různě staré a postupně si žádají opravy. Každý rok jich proto několik vybereme a obnovíme. Letos jsme na rekonstrukci památek získali dotaci ve výši zhruba jednoho milionu korun," uvedl Waidhofer.

VERONIKA MACHOVÁ