„Sjezdovku otevřeme již v pátek od čtyř hodin odpoledne. Bude to taková zkouška před víkendem, kdy už zahájíme provoz naplno,“ řekl správce olešnického skiareálu Pavel Hlaváček. Kdy otevřou další sjezdovky na Blanensku není zatím jisté. V Hořicích jednají s investorem, který by vytáhl tamní areál z dluhů a v Hlubokém u Kunštátu zase musejí počkat, až napadne sníh.

Z toho, že tuto zimu zatím takřka nesněžilo, si v Olešnici vrásky nedělají. „V současnosti zasněžujeme pravou půlku sjezdovky, o víkendu na ní bude až sedmdesát centimetrů sněhu a lyžaři můžou bez obav přijet,“ informoval Pavel Hlaváček.

Celý areál tam pro lyžaře připraví na Vánoce. „Na druhou polovinu sjezdovky začneme sypat sníh už dnes. Chceme, aby mezi svátky už byla připravena celá,“ doplnil Hlaváček.

Nejen brzké předvánoční lyžování přichystali pro lyžaře letos v Olešnici. Poprvé tam nebudou muset lidé na vleku jezdit v páru na dvoukotvách. „Tento rok jsme pro návštěvníky areálu vybudovali více než pět set metrů dlouhý nový vlek. Na něm budou od letošní zimy jezdit také na klasických pomách,“ přiblížil novinku Hlaváček.

V Hořicích možná neotevřou

Zatímco v Olešnici se lyžaři budou prohánět už o víkendu, kdy a jestli vůbec otevřou lyžařský areál v Hořicích, není jisté. Provozovatelé sjezdovky bojují s dluhy z předchozích let. „To, kdy se bude lyžovat v Hořicích, se ještě uvidí až podle toho, jak dopadnou jednání s investorem,“ přiblížil problém Jiří Škaroupka z Tělovýchovné jednoty Sokol Blansko, která Ski areál Hořice provozuje.

Ten by se měl podle Škaroupky vyjádřit už v nejbližších dnech. V Hořicích by totiž neradi promeškali první obvyklý nápor lyžařů v období vánočních svátků. „Kdyby jednání dopadla dobře, rádi bychom otevřeli už mezi Vánocemi a Silvestrem. To si totiž bere většina lidí dovolenou a děti mají prázdniny, proto jezdí obvykle lyžovat celé rodiny,“ vysvětlil Škaroupka.

Kromě sjezdovek v Olešnici nebo na Hořicích si lidé na Blanensku mohou zalyžovat například v Hlubokém u Kunštátu. „Jsme závislí na přírodním sněhu. Takže otevřeme, až napadne dost sněhu. Zatím je ho málo,“ řekla Eva Trubáková ze Ski Clubu Kunštát.

Na sjezdovky na Blanensku si jezdí zalyžovat například Miroslava Kubíčková ze Senetářova. Oceňuje na nich hlavně dostupnost. „Minulý rok jsem lyžovala v Hořicích. Byla by škoda, kdyby se tam letos nejezdilo. Sjezdovka je tam sice krátká, ale na odpolední lyžování to stačí,“ prohlásila Miroslava Kubíčková.