„Před dvěma roky jsem na lyžích byl. Rodiče nechtěli dát tolik peněz, ale nakonec jsme se domluvili, že si část zaplatím sám,“ svěřil se třeba Radim Koutný zBlanska, který teď studuje na střední škole vBrně.

„Víme, že pro někoho mohou být kurzy drahé, proto se je pokoušíme udělat tak, aby byly co nejdostupnější. Jezdíme proto do bližších středisek, která nejsou tak drahá a kurzy bývají jen pětidenní,“ uvedla Jaroslava Novotná zástupkyně ředitelky vblanenské škole Erbenova.

Po loňském fiasku, kdy děti byly na horách bez sněhu, se tam letos rozhodli pro méně obvyklé řešení. Žáci budou týden doma vBlansku a vždy ráno je autobus vyveze někam na sjezdovku vnejbližším okolí. „Pokud nebude sníh, rodiče nepřijdou openíze za kurz,“ vysvětlila Novotná.

Iletos budou lyžovat hlavně sedmáci. Azájem mají, letos se kurzu zúčastní asi čtyřicet ze čtyřiapadesátidě­tí.

To potvrzuje iředitel Pavel Nezval ze školy TGM. „Kurzy tedy máme pro všechny žáky šestých tříd. Účast bývá kolem osmdesáti procent. Zbytek doplní zájemci zostatních tříd,“ popsal Nezval.

Letos naposledy je na škole TGM kurz určen jen pro žáky sedmých tříd. „Pro příští rok chystáme spolu se změnou osnov izměnu lyžařských výcviků. Bude to výběrový kurz, jehož se budou moci zúčastnit zájemci zkterékoliv třídy. Při výběru budeme pohlížet především na chování a prospěch toho kterého žáka,“ upozornil ředitel Nezval.

Pro všechny žáky kromě maturantů jsou už teď lyžařské kurzy na gymnáziu vRájci-Jestřebí. „Lyžařské vybavení je drahé, tak dáváme žákům možnost jej využít. Pouze vpřípadě enormního zájmu bychom upřednostňovali první ročníky čtyřletého išestiletého studia,“ doplnil ředitel gymnázia Stanislav Laštůvka.

Zájem mezi žáky je podle jeho slov velký. „Jezdí padesát žáků, což je čtvrtina všech našich studentů. Občas se stane, že někomu rodiče lyžák nezaplatí, ale je to itím, že třeba ve stejném roce mu platí už některý znašich jazykových kurzů vzahraničí,“ uvedl ředitel.

Lyžařský korz rájeckého gymnázia kuriozně kontrolovala přímo na horách ičeská školní inspekce. „Nikdy jsme se já ani mí kolegové zjiných škol sněčím podobným nesetkali. Samozřejmě inspektoři žádné pochybení neobjevili,“ súsměvem uzavřel Laštůvka.