1. FOTBALOVÁ POUŤ

Kdy? Sobota 13.00

Kde? Fotbalové hřiště v Lysicích

Fotbalové hvězdy, herci, finalistka soutěže Dívka aerobiku 2012, semifinalistka letošní SuperStar. To vše a ještě víc uvidí návštěvníci víkendové fotbalové pouti v Lysicích. V exhibičním zápase se ve tři hodiny představí fotbalové hvězdy jako Ladislav Vízek, Vladimír Šmicer, Jiří Novotný, Libor Sionko, Ivo Ulich, Michal Horňák a další. V hvězdném týmu budou i herci Jakub Kohák a Sagvan Tofi. Zahrají si proti bývalým hráčům Lysic. „Pro větší pohodlí je možné si vstupenky rezervovat předem, ale k prodeji budou i na místě. Cena je padesát korun," řekl pořadatel Pavel Šmerda.

Akce začíná v jednu hodinu fotbalovým zápasem žen z Kunštátu proti Boskovicím. O přestávce vystoupí Dívka aerobiku 2012 Veronika Kalová a po zápase semifinalistika letošní SuperStar Kristýna Šebíková. Pro děti jsou připravené soutěže, výtvarná dílna, skákací hrad a další atrakce.

2. ZÁMECKÉ FEÉRIE

Kdy? Sobota a neděle od 9.00

Kde? Státní zámek Lysice

Na kostýmované prohlídky s ukázkami historického šermu se mohou o víkendu těšit návštěvníci lysického zámku. Při tradičních Zámeckých feériích. Na velkém nádvoří bude jarmark, pro děti skákací hrad, dětská výtvarná dílna, oživlé sochy a oblíbené malování na obličej. V předzámčí bude otevřena expozice pozlaceného kočáru z osmnáctého století. Prohlídka zámku je od jedné do pěti hodin, venkovní program od desíti do šesti. „V sobotu zároveň zahájíme výstavu soch Olbrama Zoubka. Vernisáž začne v renesančním salonku vedle pokladny ve tři hodiny, vstupné je volné," řekla pracovnice zámku Lenka Nečasová. Podobný program čeká návštěvníky i v neděli. Zpestří jej od tří hodin koncert žáků Základní umělecké školy Boskovice a hudební skupiny GAJA Lysice.

3. KONCERT SKUPINY KATAPULT

Kdy? Neděle 18.00

Kde? Letní kino Velké Opatovice

Zahoupat se v rytmu starých i nových písní skupiny Katapult mohou přijít zájemci v neděli do Velkých Opatovic. První tóny rozezvučí areál letního kina v šest hodin. Koncert potrvá dvě a půl hodiny. Lístky je možné koupit v předprodeji za dvě stě korun, na místě vyjdou o padesát korun dráž. „Předprodej lístků končí v pátek o půl dvanácté," sdělila Lenka Siverová z Informačního centra Velké Opatovice. Koncert se uskuteční za každého počasí.

4. OŽIVENÉ PROHLÍDKY

Kdy? Sobota 13.00

Kde? Jeskyně Balcarka

V sobotu provedou návštěvníky Balcarky v Moravském krasu pohádkové bytosti i objevitel jeskyně. Jedná se o třetí ročník oblíbených Oživených prohlídek. „Ve vstupu příchozí přivítá objevitel jeskyně Josef Šamalík, v rotundě na ně počká čarodějnice. Ve Velkém dómě se odehraje představení pověst o Balcarce, nahoře pak bude čekat kouzelník. Dále mohou návštěvníci potkat hejkala, čerty, vodníka a pravěké lidi," vyjmenovala zástupkyně vedoucí jeskyně Hana Jelínková. Akce se koná od jedné do pěti hodin, každá prohlídka potrvá zhruba hodinu. Za vstupné zaplatí dospělí sto korun, děti do patnácti let polovinu. Ti, kteří předloží aktuální vysvědčení se samými jedničkami, budou mít vstup zdarma.

5. CAVE SPIRIT

Kdy? Sobota 17.00

Kde? Sloupsko-šošůvské jeskyně

Harmonický hudební zážitek čeká návštěvníky sobotního koncertu Cave Spirit, tedy Jeskynní duch, v Eliščině síni Sloupsko-šošůvských jeskyní. V tematicky zaměřeném hudebním vystoupení se předvede hudebník a léčitel Rami Shaafi z Anglie, a dobije tak tělo i duši příchozích. Osobitý muzikant se s návštěvníky podělí o hrdelní zpěv doprovázený hudebními nástroji z celého světa. Meditativní vystoupení začne v šest hodin a potrvá přibližně hodinu. „Vstupenky je možné koupit v předprodeji na pokladně nebo až přímo na místě," řekl předseda občanského sdružení Jeskynní tep Zdeněk Vilímek. Plné vstupné stojí v předprodeji sto padesát korun, na místě o padesátikorunu víc. „Eliščinu síň jsme vybrali proto, že je vizuálně krásná a kvůli tomu, že to je jedna z nejlepších akustických síní u nás," dodal Vilímek.

KRISTÝNA ŽIVNÁ