Nyní tam zahradníci sázejí do záhonů tisíce nových letniček. Ještě krásnější podívanou mezi zelenými plochami si od nich Lysičtí slibují v kombinaci s rozkvetlým růžemi zhruba od poloviny června do poloviny července.

„Obnovená zámecká zahrada je nádherná už teď, ale až vysázíme všechny letničky a dáme květiny i do velkého množství váz, rozkvetou růže, to bude teprve něco. Mezi trvalkami máme také novou rozsáhlou sbírku dračíků,“ řekl Deníku zámecký zahradník Tomáš Bárta.

U Staré huti v Moravském krasu kouří milíř. Uhlíři oživují dávné řemeslo. Na snímku Jiří Kadera.
U Staré huti v Moravském krasu kouří milíř. Uhlíři oživují dávné řemeslo

Jeho kolegům v těchto dnech s masivní výsadbou květin pomáhají na praxi studenti z Litomyšle. Později se k nim přidají ještě budoucí zahradníci z Rajhradu. „Součástí obnovy zahrady byl architektonický plán, který pamatoval i na výsadbu. Vycházeli jsme z dobových materiálů a fotografií. Podoba výsadby se tak co nejvíce přiblíží vzhledu, jaký měla zahrada na konci devatenáctého a začátkem dvacátého století,“ dodal Bárta.

Rozsáhlá obnova zámecké zahrady v Lysicích za bezmála 194 milionů korun trvala více než dva roky. Podle tamní kastelánky Martiny Rudolfové přijíždějí turisté ve velkém. To je pak znát i v zámecké kase. „Počítali jsme, že obnovená zahrada přitáhne velké množství turistů. Ale příjemně nás překvapilo, že značná část příchozích poté navštíví i samotný zámek. A to se pak samozřejmě pozitivně odráží v ekonomice zámku. Od začátku letošní sezony jsme už zaznamenali výnosy ze vstupného přes dva miliony korun. Na druhou stranu máme problém s kapacitou průvodců, v současnosti se jedná o navýšení jejich počtů, protože zájem ze strany turistů je opravdu značný,“ uvedla Rudolfová.

V Blansku našli část minometu z války. Při přeložce vodovodu ho vytáhl bagr.
V Blansku našli část minometu z války. Při přeložce vodovodu ho vytáhl bagr

Dodala, že na obnovu zahrady letos plynule navázala rekonstrukce zámeckých střech. Jejich břidlicová krytina už totiž byla ve velmi špatném stavu. „Na střeše byla krytina od roku 1903 a v té době už byla použita podruhé. Rekonstrukce střech má trvat rok a skončit v dubnu. Náklady jsou šestnáct milionů korun. Naštěstí trámy jsou až na dva případy v pořádku. Kromě krytiny bude nové také laťování a klempířské prvky. Z části obnovíme i zámeckou věž. Na ní se zrestauruje hodinový ciferník a fasáda,“ upřesnila rozsah oprav Martina Rudolfová.

Věž si už dělníci podle ní vzali částečně do parády zhruba před dvaceti lety. Tehdy dostala nový kabát i kupole pod hraběcí vlajkou. V ní Lysičtí našli staré dokumenty a mince. Ty vyfotografovali, ošetřili a přidali k nim několik drobností. Odznáček a také další mince. „V budoucnu bychom ještě rádi v předzámčí vybudovali návštěvnické centrum a rozšířili kapacity zámecké kavárny a toalet,“ nastínila další plány lysická kastelánka.

Zdroj: Deník/Jan Charvát