Zmíněný Andrlíko-Friedlův betlém se dochoval jako největší a nejzachovalejší. Jeho stáří je kolem sto čtyřiceti let. Unikátní dílo už tento víkend na vlastní oči uvidí návštěvníci Stáního zámku Lysice na Blanensku při adventních prohlídkách. „Betlém jsme naposledy rozkládali v Poličce v tamním muzeu před několika lety. Obsahuje několik desítek figurek. Biblických postav a zvířat. Jsou uskladněné ve starých bednách od munice a betlém s malovaným plátnem zabírá docela hodně místa,“ vysvětluje Andrlíkova prapravnučka a výtvarnice Ivana Škrancová z Letovic.

Společně s dcerou už začaly dřevěný skvost na lysickém zámku tento týden instalovat. V díle Dominika Andrlíka později pokračoval jeho zeť Leopold Friedl, který vyrobil další figurky a betlém postupně rozšířil. Betlém z Polička tak nese jména obou mužů. „Z vyprávění vím, že betlém se tehdy stavěl v naší rodině před Vánocemi ve světnici a vydržel tam až do Hromnic. Spalo se pod stoly, na kterých byl rozložený. Figurky jsou krásná řemeslná práce. Mají oblečky z papíru nebo látky a plstěné klobouky. Krásně vyvedené jsou i hudební nástroje. Každá z postav je zespodu popsaná a přesně zanesená v itineráři. Prapradědeček byl velmi zbožný. Ježíška si ale netroufl vyřezat, tak se do jesliček dávala panenka,“ dodává současná majitelka jedinečného díla.

Adamovský farář Pavel Lazárek (na snímku vlevo) a jeho parťák Petr Buchta pořádají letos už druhou výstavu fotografií. Na snímcích zachycují krajinu z ptačí perspektivy. Jejich aktuální výstava se jmenuje Barvy z nebe.
Barvy z nebe: letci chystají v Adamově výstavu fotografií jihu Moravy

To opatruje už v páté generaci. V rodině se dědil z pokolení na pokolení. Léta však také ležel v zapomnění na půdě a chátral. V roce 1948 měl po nástupu komunistů k moci namále. „Jeden strýc tehdy vstoupil do komunistické strany a chtěl betlém zničit. Jako katolickou veteš. Babička ho však zachránila. Později od ní rodinný betlém převzala moje teta. K vidění byl tehdy v domě v Poličce. Po letech se dostal ke mně. Nechala jsem ho vyčistit a zrestaurovat. O obnovu se postaral akademický malíř Josef Pelíšek,“ popisuje historii rodinného betlému Ivana Škrancová.

V budoucnu ho podle všeho předá některému ze svých čtyř dětí. Poličský betlém nebude jediný, který si návštěvnici lysického zámku tento víkend a další dny prohlédnou. Doplní ho několik dalších ze zámecké sbírky včetně novodobého z dílny řezbáře Petra Novotného. Do nadcházejícího víkendu vyzdobí Lysičtí stylově do adventní atmosféry také zámecké komnaty. „Každá místnost bude v jiném stylu. Tradiční předvánoční výzdobu doplní také košíkářské výrobky nebo kožešiny. Na prohlídkové trase vystavíme i zapůjčené dobové dřevěné lyže, sněžnice a brusle. Hraběnka Juliana Dubská byla velká sportovkyně. Vášnivá tenistka i lyžařka,“ říká kastelánka lysického zámku Martina Rudolfová.

Devátého prosince rozsvítí na zámku vánoční strom. Následující dva dny ho pak ovládnou prohlídky adventně a vánočně vyzdobeného zámku. Akci Vánoce jinak zakonči Lysičtí prohlídkami 25. a 31. prosince.

Zámek Lysice

Advent na zámku 26. a 27. 11., prohlídky adventně vánočně vyzdobeného zámku, betlémy, mini jarmark

9. 12. rozsvěcení vánočního stromu (18.00)

10. a 11. 12., prohlídky adventně vánočně vyzdobeného zámku

Vánoce jinak 25. a 31. 12., prohlídky I. okruhu s bohatou vánoční výzdobou, historickými lyžemi a lidovými motivy