Oprava bude stát přibližně tři sta dvacet tisíc korun. Z dotací získají Lysičtí dvě stě tisíc, zbytek zaplatí z obecního rozpočtu. „S prací mají být restaurátoři hotovi v polovině října," dodal Baláč s tím, že na náměstí chtěli Lysičtí ještě opravit také historickou kašnu. Na tu však už dotace nedostali.

Podle Baláče se vedení obce podařilo před časem nechat opravit několik historických křížů v Lysicích a jejich okolí. Stejně tak hřbitov. Nyní se právě opravuje hřbitovní zeď. „Je to kulturní dědictví, o které se musíme starat. Samozřejmě vše najednou opravit nejde. Na to nemáme peníze a dotace se shánějí velmi těžko," poznamenal Baláč.

Sloup v korintském slohu stojí ve středu obce na třech schodnicových stupních. Na sloupu je socha Madony, která drží figuru jezulátka. Na podstavci sloupu je erb se znakem Lysic a kovaná lucerna. Ve druhém schodnicovém stupni je osazeno kované zábradlí s brankou a v rozích betonové vázy. Sloup byl postaven v roce 1853 v místech původního dřevěného sloupu. „Sloup je hlavní dominantou parku, kde se několikrát v roce konají různé obecní oslavy, akce základní školy a místních spolků. Jezdí sem i řada turistů. Po opravě bude toto místo vypadat mnohem lépe," uzavřel lysický starosta.