Krásné slunečné počasí a příjemná hudba zapříčinily, že se lysický farní dvůr brzy zaplnil návštěvníky. „Přišlo jich dnes kolem čtyř set, což už je za ty roky, co toto setkání pořádáme, docela ustálený počet," říká organizátor Veselé harmoniky Emil Šrobánek.

Oproti loňsku však letos do Lysic přijelo o něco méně muzikantů. „Minulý rok jich bylo sedmnáct, letos máme čtrnáct účastníků. Je to nejspíš tím, že podobná setkání se pořádají poměrně často po celé republice, a muzikanti už nemají kapacity, aby se zúčastnili všech," vysvětluje Škrobánek.

Jako první na scénu nastupuje harmonikář Emil Mareš a zpěvačka Marie Marešová z Horní Čermné. Následuje Josef Kryštof z Hradce a hned po něm i nejmladší účastnice festivalu, desetiletá Vendula Vázlerová z Víru. Každý z muzikantů si pro lysickou přehlídku nachystal tři až čtyři písně. Mnohé z nich si návštěvníci zpívají společně s vystupujícími.

Jednou z harmonikářek, která do Lysic přijela zahrát, je například Ludmila Kleinbauerová z Babic nad Svitavou. „Už jsem tady byla před dvěma lety a líbilo se mi tu, tak jsem letos přijela zase. Na harmoniku hraju asi deset let, což není moc dlouho, ale baví mě to. I když před vystoupením mám vždycky trému. Pro dnešek jsem si vypůjčila harmoniku mého bratra, která je stará asi třicet let. Doma mám ale svou novou," usmívá se harmonikářka.