Několikaletý maraton soudních přelíčení u soudů různých stupňů včera pro náměstka ředitele boskovické nemocnice a do roku 2006 místostarostu Boskovic Lubomíra Petrželku skončil. Okresní soud v Blansku jej zprostil obžaloby z trestného činu podvodu. Petrželka i státní zástupce se na místě vzdali práva na odvolání, takže rozhodnutí soudu nabylo právní moci.

Lubomír Petrželka byl obžalován z toho, že spolu se svým dřívějším nadřízeným Petrem Jarmarem neoprávněně objednával přepravu stavebního materiálu na stavbu Jarmarovy chaty. Tím měl firmě Renebo, servisní společnosti pro IN Boskovice, která tehdy provozovala boskovickou nemocnici, způsobit škodu přes sto dvacet tisíc korun. „Nebylo prokázáno, že obžalovaný skutek spáchal. Nebyly naplněny všechny znaky trestného činu, nebyl prokázán úmysl obžalovaného trestný čin spáchat,“ uvedl při odůvodnění rozsudku soudce Dan Krátký.

Viditelně rozrušený Lubomír Petrželka nechtěl po vynesení rozsudku nic komentovat. „Nezlobte se, ale dnes opravdu mluvit nebudu,“ řekl jen.
Jeho právní zástupce Jan Paroulek byl sdílnější. „Bylo to sice náročné na dokazování, ale zavinění pana Petrželky tady prostě nebylo, což jsem tvrdil od začátku,“ řekl. Advokát v závěrečné řeči poukazoval zejména na to, že Petrželka se nikdy ke spáchání trestného činu nepřiznal, nikdy nebyla předložena kniha jízd, která by mnohé objasnila a že z žádné výpovědi svědků nikdy nevyplynulo, že by Petrželka skutečně objednával a schvaloval neoprávněné jízdy. „I sám Petr Jarmar, tehdy už v pozici svědka vypověděl, že dopravu stavebního materiálu si organizoval sám a domlouval ji s řidičem, který vozil materiál pro nemocnici,“ řekl Paroulek.

Lubomír Petrželka stanul před soudem poprvé v roce 2005. Tehdy byl odsouzen nejen za podvod, ale i za zpronevěru – s Jarmarem měli zpronevěřit čtyři sta tisíc korun. Obžaloby ze zpronevěry jej okresní soud loni zprostil poté, co rozsudek zrušil Nejvyšší soud. Obžalobou z podvodu se letos znovu zabýval Krajský soud v Brně, který věc vrátil zpět okresnímu soudu.

Trestní oznámení na Petrželku podal jeho tehdejší zaměstnavatel. Petrželka od počátku tvrdil, že to bylo ze msty. Jako místostarosta měl totiž napomoci tomu, že město Boskovice vypovědělo společnosti IN Boskovice nájemní smlouvu v nemocnici.

Případ Petrželkovi narušil politickou kariéru. Kvůli obvinění odstoupil z volitelného místa krajské kandidátky a nechal si pozastavit členství v ČSSD. V komunálních volbách v roce 2006 už nekandidoval. „Členství se neobnovuje automatiky, musí si o ně požádat. Pak o tom bude rozhodovat okresní výbor ČSSD,“ uvedl předseda okresní sociální demokracie Ivo Polák.