Na konci února ho krajský úřad na žádost a později na základě odvolání současného majitele Dalibora Kučery vyjmul ze seznamu revírů, které obhospodařuje Moravský rybářský svaz. Podle Kučery svaz jeho pozemky využíval k rybaření neoprávněně.

„Je škoda, že to tak dopadlo. Chytal jsem tam sice málokdy, ale byla to krásná, i když těžká voda. Hodně se tam v kamenech na dně trhalo. Nějaké menší kapry se mi tam podařilo vytáhnout, ale ty velké, co jsem viděl v průzračné vodě, ne. Byly to zkušené, staré ryby. Viděl jsem tam plavat i kapitální štiky a úhoře,“ řekl Deníku rybář z Blanenska, který si nepřál zveřejnit jméno. Redakce ho ale zná.

Parádní „hadice“, líni a vzkaz od bobra. Lesníci vylovili rybník v Josefovském údolí v Moravském krasu na Blanensku.
VIDEO: Parádní hadice, líni a vzkaz od bobra. Lesníci vylovili rybník v Josefově

Podle Dalibora Kučery s ním Moravský rybářský svaz ani po několika letech a výzvách neuzavřel potřebnou pachtovní smlouvu na užívání lomu.

„Není možné užívat soukromý majetek ke svému prospěchu, vybírat za užívání lomu ve svém svazu generované poplatky a neuzavřít smlouvu a nehradit pachtovné lomu po dobu více než posledních pět let. Navíc za nezbytnosti hradit z mé strany vlastníka daň z nemovitosti ve vyšší výši, poněvadž pozemek lomu není vodní plochou,“ okomentoval situaci Kučera.

Zatopený lom v Blansku? Majitel uspěl s odvoláním, rybáři dostali definitivní stopku.Zatopený lom v Blansku? Majitel uspěl s odvoláním, rybáři dostali definitivní stopku.Zdroj: Deník/Jan Charvát

Tajemník Moravského rybářského svazu Václav Habán odpověděl na dotazy Deníku stručně. Uvedl, že vyjmutí blanenského lomu ze soupisů revírů bylo důsledkem neúspěšných jednání o zachování revíru vedených svazem s vlastníkem zatopených pozemků. „Otázka vyrovnání za rybí osádku bude předmětem dalších jednání,“ reagoval Habán.

Majitel Dalibor Kučera dále upozorňoval, že rybáři lovili i v místech, kde to nebylo povoleno a na místě zanechávali odpadky. „Městskému úřadu Blansko, jako věcně a místně příslušnému orgánu státní správy rybářství, byl postoupen podnět k řešení přestupků,“ uvedli v rozhodnutí o vyjmutí zmíněné vodní plochy ze soupisu rybářských revírů krajští úředníci.

Tělo mrtvého muže bylo v řece Svitavě nedaleko autobusového nádraží.
Mrtvého muže našli v řece policisté v Blansku. Mělo jít o nešťastnou náhodu

Současný majitel lomu se v minulosti dostal kvůli nelegálním vstupům opakovaně do konfliktu s plavci, potápěči a také otužilci. Na místě zasahovali jak policisté, tak městští strážníci. Zatopený lom je totiž zejména v letních měsících v obležení lidí.

Není však oplocený a s přístupem přes koleje si lidé vůbec nelámou hlavu. Po nedávné rekonstrukci železničního koridoru je sice část kolejiště zatarasená protihlukovými stěnami, ale v prostoru blanenského vlakového nádraží chodí přes služební přechod velké množství lidí dál. V létě pak značná z nich míří právě do zmíněného lomu.

Chybí oplocení

Podle železničářů, které Deník na místě oslovil, je situace dlouhodobě neúnosná a je otázkou času, kdy v těch místech někoho smete vlak. Se jménem situaci ale nikdo komentovat nechtěl.

„Lidi upozorňujeme a vyháníme z kolejiště. Policie je pokutuje, ale nepomáhá to. Denně jich tu načerno přejde určitě přes stovku, možná víc. Jsou to šílené počty. Odvykli si, že tu rok nebyly vlaky. Těch tu nyní jezdí víc a vyšší rychlostí. Navíc souběžně. Je otázkou času, kdy se něco stane. Občas dá někdo vědět, že chce převézt přes koleje, ale takových lidí je v porovnání s těmi, co vstupují do kolejiště, minimum,“ vyprávěl před časem jeden z drážních zaměstnanců.

  • Ve stanici v Blansku chybí bezbariérový přístup k trati. Je tam jen podchod s prudkými schody
Zdroj: Deník/Jan Charvát

Správa železnic v prostoru nádraží nainstalovala kameru a letos plánuje umístění zábran přes služební přechod. Mluvčí státního podniku Dušan Gavenda uvedl, že když České dráhy před lety prodávaly firmě Dawid pozemky v Blansku včetně toho se zatopeným lomem, byla součástí kupní smlouvy dohoda. O podmínkách užívání zpevněné cesty k opravně trakčního vedení a napájecí stanici, ale i závazek vybudovat na své náklady oplocení zamezující vstupu do kolejiště.

„Firma ale ještě před realizací oplocení pozemky převedla na nové spoluvlastníky. S těmi muselo být jednání o vybudování oplocení nakonec přerušeno kvůli prohlášení konkursu na jednoho ze spoluvlastníků. Současný vlastník pan Kučera na jednání loni v září přislíbil zaslat návrh řešení oplocení. Přes urgence ale Správě železnic dosud návrh k odsouhlasení nezaslal,“ dodal Gavenda.

Lom v Blansku

  • Kamenolom na okraji Blanska byl založen v roce 1925. Na začátku 70. let ho začala zaplavovat voda, která přerušila těžbu.
  • V polovině roku 2010 prodaly lom České dráhy podnikateli Leoši Přikrylovi. Chtěl tam vybudovat potápěčské centrum.
  • V současnosti patří Daliborovi Kučerovi, který se také věnuje potápění.
  • Vodní plocha má rozměry přibližně 250 x 80 metrů. Maximální hloubka je 18 metrů.