Boskovičtí radní ze svého původního rozhodnutí neustoupili. Po dalším jednání v pondělí potvrdili, že od září budou logopedické třídy pouze v jedné mateřské škole ve městě, a to v ulici Lidická. O specializovanou třídu přijde školka v Bílkově ulici. Proti tomuto plánu, který radní schválili už loni v listopadu, se nedávno postavili rodiče i vedení školky Bílkova.

Rodiče dokonce doručili na radnici petici se sto devadesáti podpisy. Vadí jim hlavně to, že po přemístění třídy budou muset s dětmi chodit přes velkou část města, a obávají se, jak změnu prostředí budou děti snášet. Petici radní zamítli už před dvěma týdny. V pondělí se zabývali návrhem ředitelky školky Bílkova Dagmar Nečasové, která chtěla z nynější tělocvičny bez finančních požadavků na městskou pokladnu vybudovat logopedickou třídu.

Nynější logopedická třída, do které může docházet maximálně čtrnáct dětí, je totiž nyní ve velké místnosti, která může pojmout až pětadvacet dětí. Právě zvýšení kapacity školky a využití malých tříd po bývalých jeslích ve školce Lidická na logopedické je hlavním důvodem, proč se radní do změny pouštějí. „Návrh paní ředitelky jsme nepřijali, na své koncepci trváme. Máme obavy z toho, že finanční prostředky, které paní ředitelka navrhovala převést z provozních prostředků, by pak mohly v provozu chybět.

Ukázalo se, že na přeměnu tělocvičny pro logopedickou třídu by bylo potřeba více peněz, než uváděla. Navíc při přípravě rozpočtu paní ředitelka počítala pro letošek s jinou stavební prioritou, a to s opravou hygienických zařízení,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková s tím, že v koncepci města se s rekonstrukcí tělocvičny na novou třídu počítá do dalších let.

„Nic nerušíme. Jen optimalizujeme prostory, aby celkově bylo do mateřských škol ve městě možné umístit větší počet dětí,“ zdůraznil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. „Bojovala jsem hlavně kvůli dětem s těžkými logopedickými vadami, mrzí mě, že to radní nepochopili. Rozhodnutí respektuji, i když si myslím, že je na škodu,“ vyjádřila se ředitelka školky Dagmar Nečasová.

„Jsme všichni zklamaní. Mrzí nás, že se nikdo nezabývá psychikou dětí,“ shrnula pocity rodičů iniciátorka petice Věra Charvátová. Svou dcerku bude pravděpodobně nadále dávat do školky Bílkova. „Dcera si těžko zvyká, změna prostředí by pro ni byla velkým stresem. Budeme si muset zajistit externího logopeda,“ dodala žena.