Meč a pochva jsou nyní v dílně restaurátora Jiřího Marka. Ten poškozenou část výzbroje v pátek dopoledne odřezal a odvezl na opravu. „Vandal na poškození sochy nemusel vynaložit velkou sílu. Ani to podle mě netrvalo dlouho. Stačilo deset vteřin. Meč jsem musel rozřezat a udělat montážní zámky. Ty se pak sešroubují, zavaří a zatmelí,“ uvedl Marek.

Dodal, že po montáži meče a pochvy na litinovou sochu musí udělat ještě povrchové úpravy. Vše má stát necelých čtrnáct tisíc korun. Podle pracovníka Muzea Blanenska Milana Koudelky představuje litinová socha válečníka z eposu o Nibelunzích. Celkem jich dělníci v blanenských železárnách vyrobili v polovině 19. století šest. „Byly odlity podle návrhu slavného vídeňského sochaře Antona Dominika Fernkorna. Soch bylo šest. Hildenbrand, Siegfried, Volker, Rüdiger, Ditrich a Hagen. Muzeum Blanenska má ve své sbírce sochy Dietricha a Siegfrieda, a to originály,“ řekl Koudelka.

Sochu Volkera a Siegfrieda vlastní Národní technické muzeum v Praze, obě ovšem pouze v podobě zinkové kopie. Není známo, že by se zachovaly zbývající tři sochy z celého cyklu odlévaného v Blansku.

JAN CHARVÁT
JANA ŠTÉGNEROVÁ