Zákazové dopravní značky a další provizorní značení odstranili dělníci z bezprostřední blízkosti křižovatky ve středu v jednu odpoledne. Za provozu ještě v příštích dnech dodělají dopravní tabule se značením zavěšené nad silnicí a některé směrovky. „Když tady byl kruhový objezd, trčel jsem ve směru od Brna v šílených kolonách, ty se táhly až ke Globusu. Uvidíme, jak se nová křižovatka osvědčí," hlásil ve středu krátce po jedné odpoledne jeden z řidičů Václav Luner.

Kolony od Blanska?

Podle Jiřího Slouky, který křižovatkou ve středu projížděl, byl kruhový objezd pro řidiče bezpečnější. „Tvořily se tady sice kolony, ale myslím si, že je kruhový objezd na tomto místě bezpečnějším řešením než křižovatka. Jenom měl být větší. Teď ale zase budou asi ve špičce trčet v koloně řidiči od Blanska. Já tudy naštěstí ve špičce nejezdím," dodal muž z Brna.

Původní křižovatka, kde se na tah Brno – Svitavy napojuje u Lipůvky silnice z Blanska, byla v minulosti pověstná těžkými nehodami. Ve směru od Blanska také dlouhými kolonami. Provizorní kruhový objezd provoz ve zmíněném úseku výrazně zpomalil. Ubylo také vážných nehod. Ovšem v dopravní špičce těsný kruháč na Lipůvce brnkal na nervy řidičům. Štrúdly aut se tam táhly několik set metrů všemi třemi směry. Někdy i kilometry. „Chtěli jsme zabránit tomu, aby se před Lipůvkou tvořily kolony, na které si mnoho řidičů stěžovala. Nová křižovatka mezi Brnem a Svitavami podstatně zrychlí provoz," odůvodnila před časem odstranění kruhového objezdu mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Z nové křižovatky však mají obavy řidiči, kteří do Lipůvky přijíždějí od Blanska. „Zase se bude od Blanska stát. Ale jen o kousek dál. Nebylo by lepší se zabývat stavbou silnice, která snese provoz ve směru z Brna na sever?" komentoval novinku na facebookových stránkách Blanenského deníku Rovnost diskutující pod jménem Petr Havlíček.

Někteří si myslí, že křižovatku měly řídit semafory. I takovou variantu měli silničáři před časem na stole. Nakonec ji smetli ze stolu. „Námitky proti semaforům měli policisté a nám se zase nelíbilo, že bychom je podle všeho museli zaplatit i spravovat," řekla tehdy starostka Lipůvky Alena Kristýnová.

Po objížďkách kvůli stavbě křižovatky v Lipůvce čekají řidiče jedoucí po I/43 v příštích týdnech další dopravní omezení.

Další objížďky

Od úterý třináctého května do prvního června bude kvůli opravám zavřený úsek silnice od Sebranic po odbočku na Voděrady. „Silnice bude zavřená jen v určitých dnech a časech. Objížďka povede přes Skalici nad Svitavou a Svitávku, v některých časech pro nákladní auta i přes Boskovice a Letovice," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.

Od pondělí devatenáctého května zřejmě až do konce července bude kvůli rekonstrukci v obou směrech zavřená silnice z Lipůvky do Malhostovic-Nuzířova. Objížďka pro auta pod výšku 4,2 m povede přes Malhostovice, Čebín, Kuřim a Lipůvku. Pro vyšší auta pak přes Malhostovice, Čebín, Kuřim, Českou a Lipůvku.