Tato dvojice zastupitelů Lipůvky totiž po říjnových volbách dosud vynechala všech osm obecních zastupitelstev. Včetně toho středečního. Do dnešního dne tak ještě ani nesložila zastupitelský slib. „Na jednání na radnici chodí jen devět zastupitelů. Ze strany pana Sehnala a Dobyšara je to zvláštní postoj. Spousta lidí jim dala ve volbách hlas, dostali se do zastupitelstva, ale na jednání nepřijdou. To není vůči voličům podle mého fér,“ řekla starostka Lipůvky Alena Kristýnová.

I přes pravidelné absence Sehnala s Dobyšarem, je zastupitelstvo Lipůvky s devíti členy usnášení schopné. „Celou záležitost jsme konzultovali s právníkem, ale vše je prý v souladu se zákonem. Není páka, která by je donutila na zastupitelstva chodit,“ dodala starostka Kristýnová.

Její slova potvrdila také Eva Sychrová z Krajského úřadu v Brně. „Zákon říká, že slib zastupitelé složí na prvním zastupitelstvu, kterého se zúčastní. Na to, že na tato jednání nechodí, už nepamatuje. Když to přeženu, tak nedorazí-li ani jednou za čtyři roky, nic mu nehrozí. O postoupení svého mandátu náhradníkovi rozhoduje jen zvolený zastupitel. Jiné je to v případě, že na zastupitelstvu odmítne slib podepsat. Ale když na ně vůbec nedorazí, tak vlastně není co řešit. Zákon neporušuje,“ upřesnila Sychrová.

To že Vlastimil Sehnal a Luboš Dobyšar bojkotují jednání obecních zastupitelstev překvapilo i ženu z Lipůvky, která si však nepřála zveřejnit své jméno. „Když jim lidé ve volbách dali hlas, tak by tam snad měli chodit, ne? Do dění na radnici ale nevidím. Možná chtěli před volbami výš a neunesli to, a teď jsou rozhádaní,“ řekla žena.

Bývalý senátor a také starosta Lipůvky Vlastimil Sehnal měl podle řady lidí v komunálních volbách v Lipůvce velké ambice usednout do křesla starosty. Jenže ODS, za kterou v obci kandidoval, získala nakonec jen tři křesla. Sehnal se tak dostal pouze do zastupitelstva. Naopak Alena Krystýnová svou pozici starostky uhájila i na další čtyři roky „Předvolební boj byl velmi tvrdý. Nerada bych se k tomu vracela,“ řekla Kristýnová.

Podle ní se v minulém volebním období s lidmi z ODS na jednáních obce vždy domluvili. „Zastupitelstvo je i v devíti lidech usnášeníschopné, ale je to komplikovanější. Nechápu, proč svůj mandát nenabídnou náhradníkům z kandidátky ODS, kteří by měli snahu pro obec něco dělat. Nechápu to i z toho pohledu, že třetí zastupitel za ODS pan Petr Červák, na jednání pravidelně chodí,“ dodala Kristýnová s tím, že Vlastimil Sehnal ani Luboš Dobyšar své absence ani v jednom případě neomluvili nebo předem neohlásili.

„Měli jsme jiné jednání a zastupitelstvo jsme nestihli. Na tom příštím složíme slib a jede se dál. Mandáty skládat nehodláme.“ Takhle v listopadu zdůvodnil Vlastimil Sehnal svoji neúčast na ustavujícím zastupitelstvu v Lipůvce. Z toho, že jich v následujícím půl roce vynechal dalších sedm, si velkou hlavu nedělá. „Co je na tom špatného, že nechodím na zastupitelstva obce? K tomu mě snad nemůže nikdo nutit, ne? I když tam nejsem, je zastupitelstvo usnášeníschopné. Já v tom žádný problém nevidím a neřeším to,“ řekl Sehnal.

Na otázku, zda svůj post nepřenechá náhradníkovi z kandidátky ODS, odpověděl vyhýbavě. „I to je možné, ale teď to opravdu neřeším,“ uzavřel. Jeho kolega Luboš Dobyšar byl ještě stručnější. „Bez komentáře. Nebudu to vůbec zdůvodňovat,“ odpověděl a položil telefon.

Z trojice zvolených zastupitelů Lipůvky za ODS tak na jednání na radnici chodí pravidelně jen Petr Červák. Postoj svých kolegů však příliš rozebírat nechtěl. „Já vám tady k tomu nic moc neřeknu. To je problém pana Sehnala a Dobyšara. Jsou svéprávné osoby a je to na nich, jestli na zastupitelstva obce budou chodit, či nikoliv,“ poznamenal Červák.