Ani jedna ze zmíněných obcí zatím není členem žádné MAS, přestože zrovna na Blanensku jsou takové už tři. „I když patříme pod Blansko, je pro nás nesmyslné připojovat se například k MAS Moravský kras. Naopak se Skaličkou, která už leží na Brněnsku, nás spojuje cyklostezka, na jejíž dostavbě pracujeme," přiblížil starosta Lažan Vlastimil Hemzal.

MAS, jejichž členy se stávají obce, ale i spolky nebo podnikatelé, získává dotace z Programu obnovy venkova, které pak rozdělují mezi jednotlivé žadatele. Lažanští tak už nyní plánují, na co by peníze mohli použít. „Zatím jsme měli jen ustavující zasedání. Je to velmi čerstvé, takže může trvat třeba rok dva, než se to nějak rozjede. V Lažanech se pak budeme soustředit spíše na drobnější věci, jako je třeba oprava střechy na zbrojnici. Žádné miliónové investice neplánujeme," dodal Hemzal.

Jaké plány mají Lipůvečtí se zatím neví. Agendu kolem členství v MAS vyřizuje tamní starostka Alena Kristýnová, která je momentálně na dovolené. Pouto s Kuřimí, potažmo s regionem Brno-venkov, Lipůvka však už zanedlouho symbolicky posílí novou cyklostezkou.

Spolupráci zakladatelé MAS Brána Brněnska nabídli také Šebrovu. Tam ji však prozatím odmítli. „V zastupitelstvu obce se totiž nenašel nikdo, kdo by se tomu mohl věnovat, protože každý už má hromadu dalších povinností. Náš zástupce v MASce ale nemusí být jen člověk z vedení obce, takže pokud by někdo ze Šebrova zájem projevil, bude vítaný," doplnil tamní starosta Jiří Nechvíle.

Ačkoliv MAS Brána Brněnska oficiálně funguje teprve měsíc, svojí rozlohou pokrývá území se zhruba padesáti tisíci obyvateli, a je tak vůbec jednou z největších MAS v České republice. Kromě obcí z Blanenska jsou členy i mikroregiony z Tišnovska, Čebínska, Kuřimska, Rosicka, Domašovska a některé obce jako Jinačovice či Vranov.