Obchodní řetěz na dotazy redakce odpověděl velmi stručně. Podle jeho zástupců nyní probíhají jednání ohledně prodeje zmíněného objektu. „Jednání jsou neveřejná,“ uvedla vedoucí firemní komunikace společnosti Lidl Eliška Froschová Stehlíková.

Jak už Deník před časem informoval, ve dvacetitisícovém městě se už krátce po uzavření prodejny spekulovalo o několika variantách možného využití. „Mně by se tam líbil prostor pro pořádání kulturních akcí. Takový doplněk k Dělnickému a Katolickému domu. Ale je mi jasné, že to je utopie. Tam musí být něco, co bude vydělávat. Obchod nebo nějaká výroba, případně sídlo firmy. Obchodů je ale v Blansku už na můj vkus dost,“ řekl Lubomír Rek z Vavřince.

Drtičku z kamenolomu přesunou blíž k obci. Ve Lhotě Rapotině mají obavy z hluku a prachu.
Drtičku z kamenolomu přesunou blíž k lidem. Ve Lhotě Rapotině mají obavy z hluku

Nejsilněji na veřejnosti v souvislosti s touto lokalitou rezonovala varianta s přesunem pobočky blanenské pošty, hobby market nebo obchod se zahradní technikou a nářadím. Mluvčí státního podniku Ivo Dosoudil přesun pošty vyloučil, stejně jako další změny. A to stále platí. „Ani v současné chvíli neplánujeme žádný přesun pobočky pošty v Blansku,“ informoval tento týden Dosoudil.

Blanenský Lidl v centru města je i po čtyřech měsících od uzavření stále prázdný. Řetězec jedná o jeho prodeji. Nemá prý ale ještě jasno.Blanenský Lidl v centru města je i po čtyřech měsících od uzavření stále prázdný. Řetězec jedná o jeho prodeji. Nemá prý ale ještě jasno.Zdroj: Deník/Jan Charvát

A co společnost M.S. Blanenská, která stála za nedávno dokončenou výstavbou zmíněného Obchodního centra v Poříčí? Pro ni by uvolněná lokalita s komerčními prostory v ulici Svitavská nedaleko centra města lákavá nebyla? „Nedostali jsme nabídku v čase, kdy by to pro nás bylo aktuální a zajímavé. Vše šlo mimo nás a už jsme do toho nechtěli vstupovat,“ řekl Deníku jeden z jejich společníků Zdeněk Přichystal.

Zatopený lom v Blansku? Majitel uspěl s odvoláním, rybáři dostali definitivní stopku.
Konec rybolovu v zatopeném lomu v Blansku. Majitel uspěl, rybáři mají stopku

V těsném sousedství bývalého supermarketu léta funguje zavedený autosalon. Někteří místní se domnívali, že by se případně mohl rozšířit i na uvolněnou plochu. Jeho šéf Zdeněk Němec tyto spekulace důrazně vyvrátil. „V tuto chvíli nemáme důvod naše prostory rozšiřovat. Nevím, co budeme mít za nové sousedy, sám jsem na to zvědavý,“ poznamenal Němec.

Využití napoví územní plán

Podle blanenského místostarosty Ivo Stejskala jdou jednání o prodeji bývalého supermarketu v tuto chvíli mimo město. „Co tam bude místo supermarketu v tuto chvíli nevíme. Upřednostnili bychom obchod před nějakou formou výroby. Samozřejmě další využití této plochy musí být v souladu s územním plánem. Jako město nemáme prostor bývalé prodejny v tuto chvíli jak využít. Jsou před námi velké investice s výstavou krytých lázní a část urgentního příjmu v nemocnici,“ sdělil Stejskal.

Driftování s vozy na parkovišti u propasti Macocha na Blanensku ohrožuje okolní přírodu. Navíc hluk obtěžuje obyvatele okolních vesnic.
Řádění řidičů v Moravském krasu. Na parkovišti u propasti Macocha driftují

Podle územního plánu města Blanska se uvedená plocha nachází v lokalitě, kde je povolená zástavba občanské vybavenosti komerčního typu. Jedná se například o stavby a zařízení pro obchodní prodej, stravování, vědu a výzkum, administrativní a obchodní areály. Dále pak o služby s výjimkou výrobních služeb, které lze vzhledem k rušivým vlivům na okolí umístit pouze v plochách výroby.

Některé výrobní služby je však možné za určitých okolností povolit. Stejně jako chráněné prostory – ubytování. To lze umístit pouze do lokalit, v nichž bude v rámci územního řízení prokázáno splnění hygienických limitů hluku stanovených platnými právními předpisy. „Nepřípustné jsou zejména objekty bydlení, školství, sociální a zdravotní služby, výroba, činnosti a zařízení zhoršujících kvalitu životního prostředí,“ stojí v blanenském územním plánu.

Na Malém Chlumu zavřeli rozhlednu. Dřevěná stavba je ve špatném stavu.
Na Malém Chlumu zavřeli rozhlednu. Dřevěná stavba je ve špatném stavu

Dané místo má ovšem také takzvané územní rezervy. „Pozemky prodejny Lidl v ulici Svitavská v Blansku byly v platném Územním plánu Blansko z roku 2011 označeny za plochy komerčního využití. Tehdy jako stávající stav. Při jednání o stavbě silničního mostu přes řeku Svitavu byly v územním plánu podle požadavků dotčených orgánů vymezeny širší plochy, které nyní nemají stanovené určení. V rámci změny územního plánu, jejíž projednání se předpokládá od přelomu let 2024 a 2025, proto město Blansko obecným pokynem zadalo prověření ploch uvolněných po realizaci přemostění. Předpokládáme, že se budou řešit i další plochy v okolí,“ informovala mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záchrana z lanovky Macocha, hasiči testovali pomoc ve výšce mezi skálami

Zdroj: Deník/Jan Charvát