Letovičtí budou brzy znovu vyplňovat hlasovací lístky. Svoje nové zastupitele už sice mají, ale teď budou volit ještě osadní výbory v místních částech.

V čele sedmi ze třinácti letovických částí už nechtějí dále stát nynější předsedové osadních výborů. „Vzdali se svých mandátů. V lednu se tedy setkáme s lidmi v místních částech a informujeme je o volbách, které plánujeme na první čtvrtletí,“ přiblížil starosta Vladimír Stejskal. Podle něj tak zaklepe u dveří každého domu ve vesnicích člověk s volební urnou. Voliči už budou mít doma nachystané hlasovací lístky se jmény těch, které by rádi viděli v osadním výboru.

Stejskal se neobává, že bude problém najít v místních částech nové ochotné a schopné členy osadních výborů. „Tři takoví lidé se vždy najdou. Vždyť by byli sami proti sobě,“ míní Stejskal s tím, že díky předsedovi výboru jsou obyvatelé letovických částí ve spojení s vedením města. Předseda by se měl třeba každé tři měsíce účastnit zasedání zastupitelstva. „Dále nám tlumočí námitky lidí a my se potom jejich problémy snažíme vyřešit. Z rozpočtu města jde na kulturní život v městských částech dvacet tisíc korun. Dalších čtyřicet tisíc pak na různé opravy. Mnohem vyšší částky investujeme do rozsáhlých oprav,“ sdělil starosta a vzpomněl třeba na rekonstrukci kulturního domu ve Zboňku.

Za Meziříčko jednala osm let Eva Hejlová. Ta je nyní mezi předsedy, kteří ze své pozice odstupují. „Odcházím, protože vést kulturní dům v Letovicích a zároveň být předsedkyní osadního výboru je velmi časově náročné. Nestíhám třeba večer po příjezdu z práce hlásit v obecním rozhlase. Na schůzce se starostou však vyšlo najevo, že končí většina předsedů. Některým se nedaří skloubit tuto funkci a zaměstnání. U jiných už nastupuje stáří a chtějí uvolnit místo mladým,“ řekla Hejlová. Podle ní je mezi předsedy dost lidí důchodového věku. Někteří se starají o městskou část i desítky let. Rozhodnout o novém vedení budou muset lidé z Dolního Smržova, Chlumu, Jasinova, Lhoty, Meziříčka, Novičí, Podolí či Zboňku.

To v Kunštátě už je jasno. V den voleb do zastupitelstva totiž lidé zároveň vybírali členy osadních výborů v šesti místních částech města. „Voliči si v seznamech zaškrtli své favority a pak hlasy hodili do krabice,“ popsal kunštátský místostarosta Rudolf Hájek.

V Blansku se obejdou bez voleb. Jednotlivé části města zastupují obvykle dva nebo tři lidé. „Díky za to, že se takoví najdou. Přes ně nám pak obyvatelé městských částí mohou vzkazovat různé požadavky,“ sdělil starosta Blanska Lubomír Toufar. Ten nechá o důležitých záležitostech rozhodnout právě místní, kteří v přidružených vesnicích žijí. „Když jsme třeba řešili prodej školy v Obůrce, lidé mohli házet své návrhy do schránky v tamní samoobsluze,“ podotkl.

Ani Boskovičtí už žádné volby nechystají. „V každé místní části funguje osadní výbor a právě jeho členové vytipují nové lidi, pokud z nich někdo končí. Někteří předsedové tam ale působí i třetí volební období,“ nastínila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Podle ní se přidali mladí lidé do výboru ve Vratíkově či v Bačově. Vedení města se však snaží být s místními ve spojení přímo a jezdí je tak informovat o svých plánech. „Oni nás zase sami zvou na vánoční besídky, oslavy dne dětí nebo různé zábavy,“ dodala Vítková.