„Alergii mám od šesti let, naštěstí v dospělosti se trochu zmírnila. Nejvíc mě trápí rýma a velmi dobře vím, že si nesmím sahat do očí,“ říká mladá žena, která je alergická na většinu pylů, takže klidu si užije až v srpnu.

Průzkum z roku 2010 prozradil, že alergikem je každý čtvrtý Čech. Nejčastěji přitom lidé trpí právě pylovou rýmou či astmatem.

Také na Blanensku se s neustálou rýmou, slzením očí, kýcháním a dalšími obtížemi potýká mnoho lidí. Jak sdělila blanenská alergoložka Hana Odehnalová, pacienti do její ordinace začali přicházet před zhruba dvěma týdny. „Jakmile se oteplí, začnou alergeny více působit,“ uvedla lékařka, která upřesnila, že v současné době nejvíce alergikům vadí pyly olše, lísky, habrů. Hodně jsou lidé alergičtí na kvetoucí břízu, která působí problémy v dubnu až květnu. V dalších měsících pak budou dráždit luční trávy a pelyněk. Podle Odehnalové se počet lidí, kteří jsou alergičtí na pyl, neustále zvyšuje. „Od roku 1992, kdy zde ordinuji, je nárůst pacientů tak o čtyřicet procent. Přibývá hlavně mladých lidí a roste také počet těch, kteří mají zkříženou alergii, vadí jim tedy nejen pyl, ale i některé potraviny,“ prozradila Odehnalová.

Testování na kůži

Nejúčinnější pomocí je podle ní podávání léků. „Ty může předepsat alergolog i praktický lékař. Dost léků je také volně prodejných v lékárnách a přitom nejsou návykové. Pokud má však někdo problémy velké a dlouhodobější, udělá nejlíp, když se po skončení pylové sezóny, tedy na podzim, nechá u alergologa otestovat. Zjistí tak přesně, na co je alergický, a podáváme mu pak několik měsíců před začátkem pylové sezóny vakcínu, buď ve formě injekce, nebo kapek,“ sdělila blanenská doktorka. A jak takové testování u alergologa probíhá? „Lidé se nemusí bát, není to bolestivé. Na vnitřní stranu předloktí jsou v kapičkách naneseny nejčastější alergeny. Po dvaceti minutách pak lékař zjistí, jak tělo na alergeny reagovalo,“ popsala Odehnalová. Ta poradila, že kromě léků pomáhá alergikům, aby si častěji omývali obličej a vlasy, nosili tmavé brýle a omezili pohyb v rozkvetlé přírodě.

Čekárna se nyní více zaplňuje také u Mileny Ošmerové, která léčí alergické děti v Blansku i Boskovicích. „Každým rokem mi přibývá pacientů, přičemž se snižuje jejich věk,“ řekla Ošmerová. Ta za hlavní důvod zvyšujícího se počtu alergiků považuje horší životní prostředí. „Hojně se vyskytují neošetřené rumištní plochy s plevely, které pak pacienty velmi dráždí. Svůj vliv má samozřejmě i genetika. Do ordinace mi nyní přicházejí děti těch, které jsem v mládí léčila s podobnými potížemi. Pokud oba rodiče trpí alergií, je velmi pravděpodobné, že jejich dítě bude mít stejné problémy,“ zmínila alergoložka Ošmerová.

Nárůst lidí s alergií potvrdila i praktická lékařka v Lysicích Bohumila Venerová. „Jak začalo jaro, tak lidé už s tímto problémem přicházejí. Alergie hodně trápí i starší pacienty. Nejčastěji se potýkají s rýmou, kašlem a často mají i otoky,“ popsala lysická doktorka.