„Den otevřených dveří pořádáme v radaru už několik let. Lidé si tu mohou stavbu prohlédnout, vystoupat do výšky třiceti metrů na její vrchol a dozvědět se něco o tom, k čemu vlastně radar slouží,“ přiblížil vedoucí radarového oddělení Českého hydrometeorolo­gického ústavu Petr Novák.

Jak funguje meteorologický vysílač, jakým způsobem se zpracovávají získaná data i jak se podívat na předpověď počasí pomocí internetu z domova. O tom všem poví návštěvníkům odborníci z hydrometeoro­logického ústavu. „Meteorologický radar slouží hlavně pro zjišťování výskytu i intenzity srážek a bouřek. Využívá se v letectví a svůj význam má i při údržbě silnic a dálnic,“ vysvětluje Novák.

Radar na kótě Skalky u Benešova je jeden ze dvou meteorologických radarů v České republice. Byl postaven v polovině devadesátých let a místo, kde jej postaví, vybrali odborníci už koncem šedesátých let. „Radar na kótě Skalky stojí v oblasti nejvyššího bodu Drahanské vrchoviny. Druhý meteorologický radar je v Čechách. Ten je však pro veřejnost nepřístupný. O prohlídky radaru u Benešova tak obvykle bývá velký zájem,“ dodal Novák s tím, že lidé mají v sobotu přijít raději brzy dopoledne.