Křtiny, Bořitov, Bedřichov, Jedovnice nebo Drválovice. I v těchto obcích pyrotechnici loni zasahovali. „Jednotlivé případy se samozřejmě liší podle lokalit, kde někdo munici a další předměty našel. Třeba ve Křtinách k tomu došlo při stavebních pracích na domě určeném k demolici. Jinak ale v drtivé většině událostí převažují lesní porosty a takzvaná volná prostranství," řekla policejní mluvčí Iva Šebková.

Dvakrát museli policisté pyrotechnikům asistovat v boskovickém Vratíkově. „Amatérští hledači vzácných kovů tam nalezli nejprve poškozené náboje ze souboru pěchotní munice a o něco později také granát sovětské výroby," přiblížila Šebková.

Události zaznamenal i předseda osadního výboru Vratíkova Petr Novotný. „Vím, že to bylo někde poblíž přehrady. Naštěstí se nikomu nic nestalo a odborníci všechno zvládli bez komplikací. Naši pomoc nepotřebovali, prostě přijeli a munici odvezli pryč. Slyšel jsem, že je na místo přivolal jeden z takzvaných hledačů pokladů," potvrdil Novotný.

Hledači pokladů

Práci s detektorem kovů se ve volném čase věnuje například Jakub Rozsýval z Letovic. „Ani loni jsem na nic většího nenarazil. Objevil jsem jen velmi drobné kusy munice, ale té je všude velká spousta, takže tomu nevěnuji pozornost. Nemyslím si, že je důvodem, abych zbytečně vyvolával paniku a na místo vždycky přivolával pyrotechniky. Sám jsem dostatečně soudný na to, abych s takovým nálezem nějak manipuloval," popsal své stanovisko Rozsýval.

Podle Radka Žemličky, kapitána brněnské expozitury, jejíž pyrotechnici jezdí i na Blanensko, je však takové jednání chybné. „Hledači jednoduše nikdy neví, co našli. Proto by měli hlásit pokud možno úplně všechny předměty tohoto typu," rezolutně reagoval Žemlička.

Rozhodujícím faktorem podle něj v žádném případě není třeba velikost. „Drobnost v našem oboru neexistuje, nic se nesmí podceňovat. To mimo jiné ukázal nedávný případ ze Žerůtek na Znojemsku, kdy se také jednalo o docela nepatrnou výbušninu," připomněl Žemlička asi tři týdny starou tragickou událost, při které přišli o život dva lidé.

V podobném duchu se vyjádřila i policejní mluvčí. „Každá nalezená munice, která nikomu neublíží, pro nás má význam. Proto práci hledačů kovů obecně oceňujeme. Ale ani oni s ní nesmí manipulovat, protože neví, co se může stát. Za všech okolností je jim k dispozici linka 158," připomněla Šebková.

Pyrotechnici rozdělují nálezy na dva základní typy. „Loni jsme na Blanensku našli celkem šest dělostřeleckých granátů, čtyři ruční granáty a přibližně pětadvacet kilogramů munice. Všechny jsme bez problémů naložili a odvezli k nám do skladu, kde je dříve nebo později bezpečně zlikvidujeme. Výjimkou byl až případ z přelomu roku. To jsme museli výbušninu zlikvidovat přímo na místě, protože její transport mohl být nebezpečný," konstatoval Žemlička.

Narazil tak na událost, ke které došlo o minulém víkendu v kempu Suchý ve stejnojmenné obci. Dva nevybuchlé granáty z druhé světové války našli v sobotu amatérští hledači kovů. Dobrovolní hasiči ze Suchého poté celou noc místo hlídali a pyrotechnici ten nejnebezpečnější z nich v neděli ráno odpálili na nejbližším vhodném místě.