Krátce před koncem roku odejít z Úřadu práce a dostávat místo podpory pravidelný měsíční plat. Najít nové zaměstnání se může v těchto dnech podařit lidem na Blanensku, kteří doposud hledali práci marně. Blanenský Úřad práce hlásí pokles nezaměstnanosti, téměř tři desítky míst nabízí společnost Tyco v Ráječku.

„Nové zaměstnance budeme přijímat do konce letošního roku a v prvním čtvrtletí roku příštího. Mělo by jít o pětadvacet až třicet pracovníků na pozice výrobních operátorů, ale i o zaměstnance na technické a odborné pozice. Vhodným uchazečům hodláme nabídnout dlouhodobou spolupráci,“ uvedl generální ředitel Tyca Antonín Kala.

Nové zaměstnance potřebuje firma kvůli přesunu výroby detektorů kouře z Toronta do Ráječka. Podobný přesun výroby spojený s vytvořením více než třiceti pracovních míst podnikli v Tycu už v letošním září, kdy v Ráječku začali nově vyrábět medicínská komunikační a signalizační zařízení. Rozšiřování výroby v závodech na Blanensku v zimním období jde napříč trendu, kdy nezaměstnanost v okrese s ukončením letních a podzimních prací začala obvykle stoupat. Letos s blížícím se závěrem roku lidí bez práce na Blanensku ubývá. Zatímco na konci letních prázdnin byla míra nezaměstnanosti 9, 6 procent a v září 9, 5 procent, podle čerstvých statistik Úřadu práce je nyní v okrese Blansko už jen 9, 2 procent nezaměstnaných.

„Oproti minulému roku, kdy lidí bez práce s koncem sezónních prací přibývalo, od letošního léta míra nezaměstnanosti na Blanensku postupně klesá. Zda bude tento trend pokračovat i v dalších měsících, se ale odhadnout nedá,“ uvedl Jiří Dvořák z Úřadu práce v Blansku.

Jestli budou nabízet v Tycu nová pracovní místa lidem i v příštím roce, si v současnosti odhadnout netroufají. „Další plány týkající se přijímání nových zaměstnanců by byly v tuto chvíli předčasné. Naší prioritou je nyní zajistit stabilní práci všem našim nynějším zaměstnancům,“ přiblížil Antonín Kala.

Americká firma Tyco Safety Products z koncernu Tyco Internacional, který patří mezi největší světové výrobce elektrických a elektronických komponentů, převzala továrnu Celestica v Ráječku na začátku letošního roku. Obavy zaměstnanců Celesticy, že přijdou o práci, se s prodejem závodu nevyplnily. Do Tyca tehdy z Celesticy přešla většina jejích bývalých pracovníků. V ráječkovském výrobním závodě nyní pracuje kolem tří set zaměstnanců. Na jaře přestěhovala do Ráječka společnost Tyco i svoje vývojové a výzkumné centrum, jediné v České republice, které se zaměřuje na vývoj systémů protipožární techniky.

Že se závod v Ráječku udržel a navíc se rozrůstá, vítá i starosta obce Vít Rajtšlégr. „„Jsem rád, že závod po Celestice Tyco převzalo a jeho provoz tak mohl zůstat zachován. A pokud navíc rozšiřuje výrobu a přibírá nové zaměstnance, je to pro nás jen dobře,“ dodal starosta.