S jarním oteplením začínají lidé na Blanensku zdobit předzahrádky, balkóny i vstupní dveře svých domovů květinami. Výsledek jejich zahrádkářského umu však často nevydrží v ulicích měst ani pár dní. V Blansku totiž o květinovou výzdobu i s květináči můžou lidé přes noc přijít.

„Když jsem si před pár dny dala před dům truhlík s květinami, tak mi zmizel hned do rána druhého dne. A to se mi nestalo poprvé. Od té doby se bojím vstupní schodiště znovu ozdobit, aby mi zase květináč někdo neukradl,“ popsala problém Hana Opatřilová z Blanska.

Jezdí krást autem

Haně Opatřilové se už květinová ozdoba před domem ztratila druhý rok po sobě. Podle ní zloději vyráží na lup květin hlavně v jarních měsících. „Když jsem dala truhlík ven v létě, tak tam vydržel několik měsíců. Ale když jsme si takto ozdobili dům na jaře, ztratil se přes noc. Navíc oba květináče byly natolik veliké a těžké, že si je někdo musel odvézt autem. A v naší ulici nejsme jediní, komu se už něco podobného stalo,“ doplnila Opatřilová.

Pro zloděje je venkovní květinová výzdoba snadno dostupná. Podle šéfa blanenských strážníků Martina Lepky je proto obtížné uhlídat, aby se lidem truhlíky s květinami před domy neztrácely. „Chápu, že lidé chtějí mít hezké i okolí svých domovů a proto si je zdobí. Ale zloději dnes ukradou cokoliv, proto se také třeba odpadkové koše přivazují. My jsme se ale zatím s podobnými případy v Blansku nesetkali, doposud jsme spíš řešili krádeže na hřbitovech,“ uvedl Lepka. Zároveň dodal, že je možné, že lidé krádeže strážníkům nenahlásí. „Lidé si třeba řeknou, že když jde jen o ukradený květináč, tak to ani hlásit nebudou. Tak se třeba o podobných krádežích ani nedozvíme,“ dodal Lepka.

Podle šéfa strážníků se může květinová výzdoba stát terčem vandalů nebo různých zlodějíčků, kteří se pokouší získat peníze všemožnými způsoby. „Je možné, že květináče ničí vandalové, i že si je můžou jako cíl krádeží vybrat různá individua, která se po městě potulují a která se pokouší zpeněžit, co se dá. Pravidelně například řešíme, že zloději kradou v blanenských obchodních domech například různé šampóny a jiné kosmetické přípravky, které pak prodávají,“ doplnil Martin Lepka.

Problém především v Blansku

Zatímco Blanenským nemusí vydržet dům ozdobený květinami ani přes noc, v Boskovicích si lidé můžou dávat truhlíky a květináče do svých předzahrádek v klidu dál. „Naštěstí jsme se ještě s podobným případem ve městě nesetkali a to i přes to, že vyhlašujeme pravidelně soutěž o nejlépe vyzdobený balkón a zahrádku. Jen nám jednou někdo vykradl výsadbu keříků v Červené zahradě,“ řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Také v Drnovicích se nebojí, že by se soutěž o nejlépe vyzdobenou předzahrádku mohla stát lákadlem pro zloděje květin. „Nejhezčí květinovou výzdobu před domy vyhodnocujme tak každé dva až tři roky, jen co rostliny trochu povyrostou. A přestože lidé zdobí své balkóny i předzahrádky různě, například i keramickými figurkami, neslyšel jsem, že by se někomu něco ztratilo. Možná je pro zloděje květináčů vhodnější anonymnější město, než vesnice, kde se každý zná,“ prohlásil předseda drnovických zahrádkářů Antonín Přibyl.