Žáci z blízké základní školy si tam udělali kuřárnu. Stejný problém řeší na Blanensku většina měst. Kantoři i strážníci však svádí marný boj s větrnými mlýny. Na mladistvé nemají páku.

Na vyhlášenou kuřárnu za jednou z bytovek v ulici Komenského upozorňuje v diskusi na adamovských internetových stránkách tamní obyvatel. „Žáci základní školy chodí k domu kouřit po vyučování. Jsou hluční, plivou kolem sebe a na zem odhazují nedopalky. Úklid po nich je docela nechutný,” popsal muž, který se podepsal jako Jiří. Podle něj si už několikrát na žáky posvítili městští policisté. Nepomohlo to však. „Přestože strážníci školákům pohrozí, ti samí se druhý den na místo vrátí. Je tam navíc i pomalovaná zeď, přitom je opravená po zateplení,” dodal muž.

Vymýšlí si

Adamovští strážníci se na toto krizové místo zaměřují. Mladistvé však nemohou za kouření cigaret pokutovat. „Zákon na to nepamatuje. Pokutovat můžeme pouze ty, kteří dětem tabák prodali, a to není lehké zjistit. Děti si třeba vymyslí, že cigaretu našli. Jediné, co můžeme dělat, je nahlásit jejich chování na odbory, které se zabývají mládeží,” sdělil vedoucí strážník Vítězslav Červený. Ten upozornil, že kouřící žáci se často dopouštějí přestupku znečišťování veřejného prostranství. Pokud ale nejsou přistiženi při tom, jak cigaretu na zem odhazují, nedá se nic dělat. „Postávající skupinky školáků tak obvykle pobídneme, aby nepořádek u bytového domu uklidily,” podotkl Červený s tím, že nikotinu holdují nejen deváťáci, ale i mladší děti.

Žáci se stavují „na cigárko” přímo ze školy, která stojí poblíž. I tamní vedení má svázané ruce. „Pokud jsou děti mimo školu, nic nenaděláme. V ten moment jsou za ně zodpovědní jejich rodiče. V minulosti si nám na kouřící žáky stěžovali i lidé. Nyní se tím zabývá městská policie, kterou jsme upozornili,” řekla ředitelka školy Jana Burianová. Ta se snaží děti od kouření cigaret odradit. S kantory jim vysvětluje, jak tabák škodí, v preventivním programu. Marně.

Více kouří dívky

Na kouřící děti narážejí strážníci také v ulicích Boskovic. „Kouří většinou osmáci a deváťáci základních škol a pak studenti středních škol. Přistihli jsme ale i desetiletého kluka. Zajímavé je, že častěji kouří dívky,” popsal šéf boskovických strážníků David Krátký s tím, že mezi kouřícími převládají děti, které dojíždějí z okolních vesnic. Poté, co strážníci krizová místa vytipovali, situace se zlepšila. „Je však otázka času, než objevíme místa, kam se mladí kuřáci přesunuli,” dodal Krátký.

Studenti blanenské střední odborné školy a učiliště se skrývají za domy přímo v Bezručové ulici, kde škola stojí. Přitom jim hrozí vyloučení ze školy. „Pokud si žáci čtyřikrát zapálí ve škole a jejím okolí a my je přistihneme, mohou být vyloučeni ze školy. Problém s kouřením se takto snažíme vyřešit ve školním řádu,” přiblížil ředitel školy Pavel Čípek. Škola pořádá i besedy a na jejích toaletách přibyla čidla, která kuřáky odhalí.

Škola pořádá i besedy a na jejích toaletách přibyla čidla, která kuřáky odhalí.

Kouření cigaret dětem velmi škodí. Tvrdí to Hana Pokorná z Krajské hygienické stanice v Brně. „Čím dřív začne člověk kouřit, tím rychleji si na to navykne a hůř se návyku zbavuje. Děti také mohou mít problémy s dýchacími cestami či respirační choroby. Někteří i nechutenství. Bohužel dost dívek kouří právě proto, aby zhubly,” uvedla Pokorná. Ta vzpomněla, jak na patologii poprvé viděla plíce kuřáka. „Když jsme je rozřízli, vytékal z nich hustý nikotin,” dodala.