Posekaná tráva, zbytky z kuchyně nebo čajové sáčky tak kompostéry promění ve hnojivo, které zájemci využijí na svých zahradách. „Je podle nás nesmyslné převážet z venkovského městečka biologický odpad do vzdálených kompostáren, když ho lze, alespoň částečně, zpracovat i přímo na místě jeho vzniku," vysvětlil důvod nákupu kompostérů starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Olešničtí tak požádali o dotaci z operačního programu životní prostředí na nákup několika stovek kompostérů. „Malých kubíkových kompostérů využitelných u rodinných domů nakoupíme čtyři sta třicet pět. Ty si budou moci obyvatelé Olešnice bezúplatně pronajmout na pět let. Po uplynutí této doby už budou jejich," vysvětlil Peša.

Biologický odpad však neprodukují jen obyvatelé domů, ale i bytů. „Pro ně počítáme s nákupem dvaceti víceobjemových kompostérů, které budou umístěné ve sběrném dvoře," řekl Peša.

Zpracovávat biologický odpad bude i samo město. „Máme ve městě spoustu zeleně, která je místy i přerostlá. Koupíme proto velký mobilní štěpkovač s vlastním pohonem a velkoobjemový kontejner. Takto zpracovaný odpad budeme využívat jako hnojivo na pozemcích města," přiblížil Peša s tím, že náklady na projekt budou milion devět set třináct tisíc. Pětaosmdesát procent z toho Olešničtí zaplatí z dotace.