Nově jsou tam totiž umístěné dva sloupy, na nichž jsou světla pro osvětlení přechodu. Sloup uprostřed chodníku může být oříškem hlavně pro nevidomé. Přitom právě těm se město snaží vyjít vstříc, a v rámci projektu Mobilita pro všechny tak všechny chodníky doplnilo o speciální chodníček pro nevidomé.

Pás dlažeb s výstupky má chodce s bílou holí upozornit, že se blíží k přechodu. Jenže v tomto případě chodníček nevidomé vede přímo ke sloupu. Paradoxní kombinace chodníčku pro nevidomé a sloupu zaráží muže z Blanska. „Koho něco takového mohlo napadnout? Vždyť nevidomí nebo ti, kteří nedávají zrovna pozor, mohou do sloupu narazit,“ řekl muž, který ale nechtěl zveřejnit své jméno. Podle něj sloup mohl být jinde. „Kdyby se sloupek posunul k terásku u chodníku, nebyl by to problém. Toto řešení přece není možné,“ zlobil se muž.

Marek Štefan, vedoucí odboru investic a územního rozvoje blanenské radnice, se brání. Podle něj jsou sloupy umístěny správně. „Pracovníci postupovali přesně podle norem. Oba sloupy měly být v chodníku, ale sloup blíže ke gymnáziu musel být posunut na kraj chodníku, protože v zemi byly nahusto inženýrské sítě. Na jeho funkčnost to ale nemělo vliv,“ sdělil Štefan.

O posunutí druhého sloupu, který je vprostřed chodníku, podle Štefana radnice neuvažuje. „Jedná se o speciální sloup, který musí být umístěn přesně v ose, aby osvítil celý přechod. Sloup se nemůže posunout třeba o dva metry dál. Díky jeho přesnému umístění totiž světlo nesvítí do stran a chodec je vidět za tmy a i v mlze,“ vysvětlil Štefan. Podle něj se přechody tímto způsobem osvětlují všude a sloup v chodníku se musí brát jako nutná daň za plně osvícený přechod. Marie Reková z blanenské odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých o sloupu zatím neví. „Musím se tam zajít podívat. Zatím si nikdo z našich členů nestěžoval, ale sloup je tam jenom pár dní,“ uvedla Reková.