Sednout na kolo a jet. Kouzlu bicyklu v poslední době propadá stále více lidí. Nemusí ale jít jen o radost z pohybu. Představitelé mikroregionu Malá Haná zahrnující obce Úsobrno, Uhřice, Cetkovice, Světlá, Šebetov, Vanovice, Borotín, Malá Roudka Skočova Lhota a Velké Opatovice se společným sobotním cyklovýletem Okolo Malé Hané chtěli pokusit posílit soudržnost tamních lidí.


„Chtěli jsme, aby se lidé z dědin vzájemně poznali, něco spolu zažili a po sportovním výkonu strávili pěkný večer u dobrého vína a tance,“ uvedla Miroslava Strnadová, starostka Úsobrna, kde byl start i cíl.


A výsledek předčil očekávání. V jedné skupině děti i důchodci, vytrénovaní sportovci v cyklistických kalhotách s těmi, kteří vyrazili v džínách.
Start přes speciální rampu v Úsobrně, kde se registrovaly téměř dvě stovky nadšenců. Další se přidávali cestou. V každé obci razítko a nějaké překvapení nebo pozornost pro cyklisty. „Speciálně pro tuto akci jsme nechali upéct perníčky s nápisem Cetkovice, aby odtud všichni měli památku,“ hlásila žena na kontrolním stanovišti desátého kilometru více než čtyřicetikilometrové trasy.

Ve Světlé byla k vidění tamní historická hasičská stříkačka a model větrného mlýna, který v obci do roku 1936 stával. Vanovičtí mimořádně zpřístupnili jednu ze dvou věží monumentálního evangelického kostela. V Malé Roudce hladovým cyklistům nabízeli chlebíčky, ve Velkých Opatovicích byla jedinečná možnost nahlédnout do vznikajícího kartografického centra.

„Byl to krásně strávený den. Trasa byla dobře naplánovaná a moc se nám líbilo, že vše mohly zvládnout i děti,“ podělil se o své dojmy Petr Křička z Cetkovic. „Chtěli jsme být u zrodu nové tradice. Rozhodně to stmelí lidi. A Malá Haná je opravdu nádherná,“ nešetřil chválou Pavel Pokorný z Boskovic, který se na cestu vydal se svou přítelkyní ze Skočovy Lhoty.


Podle předsedy mikroregionu Malá Haná Zdeňka Toula se budou podobné akce konat i v budoucnu. „Chtěli bychom je pořádat vždy v tomto zářijovém termínu, jednotlivé obce se budou v pořádání střídat,“ řekl.


Obecní cyklovýlety začínají být na venkově jakousi novou tradicí. S recesistickými výlety, které spojuje osoba imaginárního Franty Úsobrňáka, přicházejí už několik let v Úsobrně. V Šebetově letos uspořádali už čtvrtý obecní cyklovýlet. „Kolo je ideální forma, jak lidi stmelit. Než vznikl mikroregion, každá obec si dělala jen to svoje. Od té doby, co se dělají společné akce, si v obcích více vzájemně pomáháme a radíme. Mikroregion není jen o tom, abychom dosáhli na nějakou dotaci, ale abychom k sobě měli blíž,“ míní starosta Šebetova a aktivní účastník všech cyklovýletů v okolí Zdeněk Čížek.