Klára Pešková z Lysic bojuje s nadváhou. Pouze ale ve své mysli. „Chtěla bych zhubnout, neuznávám však drastické diety. Prý stačí, abych se víc hýbala. V práci ale jezdím autem a domů se vracím pozdě, takže na to, abych zašla do cvičení, jsem příliš vyčerpaná,“ svěřila se zaneprázdněná žena.
Někteří lidé však se sebou chtějí něco dělat. Marie Loudová ze Zdravotního ústavu v Blansku jim radí, jak na to. „Zaznamenali jsme nárůst těchto klientů,“ sdělila lékařka. Podle ní u nás dvaapadesát procent populace trpí nadváhou, sedmnáct procent lidí je obézních. „Navíc obezita stojí za mozkovými příhodami, infarkty, větším sklonem k cukrovce, vysokým krevním tlakem a problémy s páteří a srdečně cévním systémem,“ varuje Loudová. Lidé by se podle ní měli zamyslet nad tím, co jedí a jestli se hýbou. Proto vznikl projekt Přijmi a vydej.


„Lidé si mohou vyzvednout letáky, do kterých zapíší, co jedli a jak se pohybovali. Do grafu pak zakreslí zaznamenané hodnoty a zjistí, jestli jsou na tom dobře, či nikoliv,“ upřesnila Loudová. Vyplněný leták mohou zájemci poslat ke slosování a pak vyhrát třeba horské kolo nebo dovolenou. „Letáky najdou v prodejnách Albert v Blansku, Boskovicích a Letovicích. Dále se objeví v čekárnách u praktických lékařů nebo v kurzech cvičení,“ informovala lékařka. Akce trvá do konce října.


Podle Loudové přirozený pohyb ze života dnešního člověka mizí. „Lidé třeba přijedou k supermarketu autem a tam nakoupí vše potřebné pod jednou střechou,“ zmínila jeden z příkladů.
V posilovnách však obézních lidí nepřibývá. „Je to pořád stejné. Víc klientů dochází spíš přes zimu. Stává se, že někteří lidé v posilovně zhubnou, více jim ale záleží na zpevnění těla,“ vyjádřila se Jitka Nehybová z blanenského Fit centra.