„Chtěli bychom tyto prohlídky dělat každou první sobotu v měsíci. Vše je ale v jednání,“ sdělila Bára Bolomská z letovického informačního centra.
Další lékárna, podobná té letovické barokní, je v Brně a potom až ve východních Čechách. Přesto tři prohlídky v sobotu navštívilo o polovinu méně lidí než minulý rok. „Loni na podzim byla velká reklama. Přišlo tolik lidí, že se dovnitř všichni nedostali,“ zavzpomínala Bolomská.
Starodávnou lékárnu i kryptu přijel z Boskovic prozkoumat i osmiletý Patrik Renáč. „Děda sem chtěl jet, tak jsem jel s ním. Prohlídka se mi líbila, hlavně kostel,“ řekl chlapec.
Nad místností lékárny se vznáší opravené freskové obrazy. Podle průvodkyně Lucie Zmekové jde o biblické příběhy, které se vztahují k poslání řádu Milosrdných bratří, což je uzdravování nemocných. Ze stropní klenby dolů shlíží i andílci. „Znázorňují roční období, počasí i živly,“ dozvěděli se lidé. Například malý anděl s fontánou, rybou a mušlí symbolizuje vodu.
Podlaha lékárny, která připomíná šachovnici, není původní. Pravé nejsou ani nápisy na šuplíkách, kterých Lucie Zmeková v místnosti napočítala přes dvě stě šedesát. „Tyto nápisy pochází z devatenáctého století. Pod nimi jsou ty původní psané švabachem,“ prozradila. Originální popisky však světlo světa nespatří. V dnešní době by jim málokdo rozumněl.
Krypta pod kostelem svatého Václava ukrývá nový mramorový oltář s mramorovým křížem a zrestaurovaný původní dřevěný oltář z kostela. V temné místnosti s klenutým stropem byli pohřbíváni bratři z řádu i hrabata vlastnící letovické panství. Pohřbívat se tu nepřestalo. „Až nastane čas, bude tu uložen popel dnes žijícího hraběte Kálnokyho a jeho ženy,“ dodala Zmeková.