Jezdit vlakem nebo autobusem jen pro peníze. Tak špatně na tom Eva Stařecká z Rájce-Jestřebí naštěstí není. „Bankomat v Rájci nemáme, takže vybírám peníze v Blansku. Tam ale stejně jezdím každý den do práce,“ řekla mladá žena. Přesto se jí už v minulosti stalo, že večer potřebovala peníze, a měla smůlu. Navíc ne všichni lidé cestují za prací do města, kde bankomat najdou.


Podle starosty Rájce – Jestřebí Pavla Perouta bankomat lidé postrádají. „Chybí nejen obyvatelům města, přijíždí k nám totiž i spousty turistů díky zámku a koncertům, vede přes nás i cyklostezka,“ postěžoval si starosta. Umístit bankomat do Rájce – Jestřebí se radní snaží už čtyři roky. Zatím bez výsledku.
„Každý rok posíláme žádosti na finanční úřady a do bank, ale vždy zaujmou negativní stanovisko. Máme smůlu, že jsme blízko Blanska,“ uvedl Perout, který vzpomněl nabídku jedné soukromé společnosti. Zřízení tohoto bankomatu by městskou pokladnu stálo sto tisíc korun. Dále je daný počet výběrů z bankomatu. „Za každý neuskutečněný výběr bychom museli zaplatit pětadvacet korun,“ dodal Perout, podle kterého by se navíc stroj na peníze vůči Rájeckým choval jako cizí, takže by platili nejvyšší poplatky," pravil Perout.

Sloupští radní o bankomat zažádali asi před dvěma lety. Ani oni ho však nedostali. „Nejvíc bychom bankomat využili v letní sezóně. Turisté se po něm často ptají a my je musíme odkazovat až do Blanska,“ zmínil se sloupský starosta Josef Mikulášek. Bohužel Sloup podle něj není pro banky atraktivním místem. „To kvůli turistické sezóně, která trvá maximálně tři měsíce. Přitom místní lidé by bankomat určitě také využili,“ dodal Mikulášek.


Podle mluvčí Komerční banky Romany Ondruškové je na každé bance, jaké stanoví podmínky. „Nejdůležitější ale pro nás je umístit bankomat do míst s vysokou frekvencí lidí. Investice do bankomatu není malá, takže by se nám ty peníze měly brzy vrátit,“ sdělila Ondrušková. Dodala, že o bankomaty většinou zažádají sami zastupitelé měst a obcí.


Peníze hned z několika bankomatů různých bankovních ústavů mohou lidé vybírat v Blansku, Boskovicích a Letovicích. V Jedovnicích, Kunštátě, Lysicích, Olešnici a Velkých Opatovicích mají lidé k dispozici vždy po jednoum bankomatu.