Klíče, doklady, ale i kočárky, zvířata nebo tiskárnu ztrácejí lidé na Blanensku. Pokud se majitelé o svoje věci nepřihlásí na radnicích do půl roku, získá je do svého vlastnictví obec nebo město.

V těchto dnech si lidé například na úřadě v Letovicích mohou vyzvednout náušnice z bílého kovu nebo dioptrické brýle.
Podle Heleny Bušové z letovické radnice si lidé ztracené věci většinou nevyzvednou. „Klíče, náušnice nebo například peněženky bez dokladů, tedy věci, kde nejsou žádné konkrétní údaje, většinou neudáme. Naopak mobily a osobní doklady vrátíme téměř vždy původním majitelům,“ uvedla žena, která má na starosti ztráty a nálezy na tamní radnici.

Na úřadech pak ztracené věci střeží zaměstnanci půl roku. „Pokud se za tu dobu o ně nikdo nepřihlásí, rada města rozhodne, co s nimi,“ dodala Bušová s tím, že některé nevyzvednuté věci mohou také pomoct potřebným. „Oblečení, o které se nikdo nepřihlásí, většinou dáváme charitě. Ostatní věci likvidujeme. Ale pokud se jedná například o klenoty, ty obvykle prodáme a utržené peníze dáme do městského rozpočtu,“ doplnila Bušová a podotkla, že o nalezených věcech se lidé dozvědí z internetových stránek města nebo letovického rozhlasu.

Tím pravidelně vyhlašují například nalezená zvířata. „Pro nalezená zvířata tu máme kotec. Naštěstí se ve většině případů zvíře vrací k majiteli,“ doplnila úřednice, kterou občas mile překvapí starostliví nálezci. „Stává se, že nám nalezené předměty nosí děti. Zaznamenala jsem i pár případů, kdy nám na úřad lidé přinesli peněženku i s finančním obnosem,“ uvedla. Podle ní v minulosti lidé na radnici donesli například jízdní kolo, nalezené rybářské pruty, modlitební knížky nebo kartu do Makra.

Seznam ztrát a nálezů v Blansku lidé kromě internetových stránek města každý měsíc najdou i ve zpravodaji. Pokud tam někdo ze čtenářů vypátrá svůj ztracený předmět, musí na úřadě prokázat svou totožnost, popsat ztracenou věc, vyplnit protokol o předání a stvrdit jej svým podpisem. „Většinou se stává, že lidé ztrácejí běžné věci jako jsou klíče a doklady nebo hodinky. Ale někdo nám nedávno donesl například i tiskárnu. Překvapil mě i nález zimních bot či jiných kousků oblečení nebo dětského kočárku,“ řekla Hana Kolmačková z blanenské radnice.

Podle jejích zkušeností lidé spíše po ztracených věcech pátrají, než aby je na úřad donesli. „Častěji zjišťují, zda tu nemáme předmět, který se jim ztratil. Pamatuji si na paní, která se dennodenně chodila ptát na své ztracené klíče, až je sem opravdu někdo asi za týden přinesl,“ podotkla Kolmačková a dodala, že peníze z cenností, které si nikdo nevyzvedl, přijdou do městského rozpočtu.

Na sekretariát starosty boskovické radnice donesli lidé v letošním roce i dětský kočárek. „Ale třeba také mobilní telefon nebo svazek klíčů,“ uvedl tiskový mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma. I v Boskovicích po uplynutí stanovené doby nalezené věci vyřazují.